Škrlová zůstává ve vazbě, psychologové prozkoumají její duševní stav

Městský soud v Brně rozhodl o uvalení vazby pro Barboru Škrlovou alias Aničku z kauzy týraných chlapců z Kuřimi. Třiatřicetiletá žena dorazila po zadržení v Norsku do České republiky dnes v noci a poté byla převezena do Brna k výslechu. Do konce ledna by mělo být známo, zda je trestně odpovědná. Za to, že se vydávala za Aničku, hrozí Škrlové až dva roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Škrlová v doprovodu policistů | Zdroj: ČTK

Policie zadržela Škrlovou v sobotu na severu Norska. Žena figuruje v kuřimské kauze jako třináctiletá Anička a v Norsku se vydávala za stejně starého Adama. Dokonce tam chodila do školy.

Podle vyšetřovatele Jana Vávry bude jednou s prvních věcí zkoumání duševního stavu Škrlové. Pokud znalci zjistí, že není trestně odpovědná, nemohla by být ani stíhána. Vyšetřovatelé budou také porovnávat kuřimskou kauzu s aktivitami Škrlové v Norsku.

"Máme vyžádánu podrobnou zprávu z Norska. Pokud by nebyla uvalena vazba, tak by byla jinak propuštěna na svobodu. Samozřejmě, že si ji mohou převzít kolegové k provedení dalších úkonů, které jsou potřebné" uvedl Vávra.

Škrlová bude převezena do věznice v Brně-Bohunicích, jejíž součástí je také nemocnice s psychiatrickým oddělením. Podle dostupných informací nese současnou situaci psychicky těžce. Pokud nebude trestní odpovědnosti zbavena, vyšetřování případu může podle dnešního vyjádření policejního komisaře trvat ještě týdny, možná i měsíce.

Po odhalení kuřimské kauzy Škrlová coby údajná třináctiletá Anička uprchla z brněnského centra Klokánek do Dánska. Do Norska přiletěla v létě spolu s pětičlennou českou rodinou. Údajně mělo jít o rodinu bývalého šéfdramaturga Východočeského divadla v Pardubicích Martina Fahrnera. Úřady to ale zatím nepotvrdily. Právě za Fahrnerova syna Ondřeje se ale Škrlová v Norsku vydávala.

Podle některých psychologů může žena trpět vzácným druhem poruchy osobnosti, kvůli níž se ve smyšlené roli dítěte cítí lépe než ve skutečném světě. Právě za to, že se loni před pracovníky Klokánku vydávala za nezletilou dívku Aničku, je Škrlová stíhána pro poškozování cizích práv a hrozí jí dva roky vězení.

Pro české soudy a policii ovšem především představuje klíčovou svědkyni v případu týraných chlapců z Kuřimi. Škrlová, která předstírala, že je jejich sestra, by mohla vnést do případu větší světlo. Podle některých informací lze předpokládat, že byla týrána společně s chlapci Ondrou a Jakubem, a to jejich matkou Klárou Mauerovou a skupinou dalších čtyř osob.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme