Škromach: Blokáda politickou akcí nejmenované strany

V pražském Lidovém domě dnes jedná předsednictvo sociálních demokratů. Širší vedení strany bude mluvit také o včerejší blokádě autodopravců. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha byla blokáda čistě politickou akcí nejmenované strany. Představitelé autodopravců, ODS a čtyřkoalice jeho výrok ostře odsoudili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škromach pro Český rozhlas uvedl, že celá situace byla vyvolána na základě věcí, které nejsou až tak závažné, aby kvůli tomu bylo potřeba vyvolávat demonstrace. "Ukázalo se, že celá akce měla také politický podtext a byla organizována lidmi z jedné politické strany. Akce měla vést k tomu, aby byli úspěšní představitelé této strany a konflikt zažehnali." Jak Škromach dále řekl, stažení demonstrantů z ulic a následná jednání vítá, nicméně si myslí, že by tato věc měla být řešena v rámci normálního administrativního postupu.

Autodopravci jsou výrokem místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha pobouřeni. Radiožurnálu to sdělil předseda sdružení drobných dovozců Jan Slavisch: "Je trapné, když se někdo vlastní neschopnost snaží řešit tím, že odsuzují aktivitu jiných lidí, kteří situaci pochopili a řešit se jí snažili." Škromachův výrok považuje za stejně nekorektní, jako bylo podle něj nekorektní jednání kabinetu premiéra Miloše Zemana.

Škromachovo obvinění jednoznačně odmítl poslanec za ODS Vlastimil Tlustý. "To je další důkaz přeceňovíní schopností ODS, to jsme skutečně nebyli my, kdo blokády organizoval." Včerejšího jednání s demonstranty se zúčastnil také místopředseda sněmovního podvýboru pro dopravu Karel Sehoř z ODS. Ten se Škromachovým obviněním zásadně nesouhlasí a považuje ho za "úsměvný". "Pokud se jedná o včerejší schůzku ve sněmovně, tak pan předseda Klaus nevystupoval jako předseda ODS, ale jako předseda sněmovny parlamentu. Další řízení se povede také na půdě podvýboru pro dopravu, kde jsou zastoupeny všechny parlamentní strany." Sehoř poukázal na fakt, že předsedou tohoto podvýboru je právě člen ČSSD.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda považuje Škromachův výrok za projev ubohosti. Podle Svobody čtyřkoalice za žádným organizováním blokády nestojí. "Pokud má pan Škromach někoho na mysli, ať to také řekne," dodal.

Nespokojení dovozci ojetých aut a provozovatelé autoškol ukončili protestní blokádu ministerstva dopravy včera odpoledne. Splnili tak slib daný po odpoledním jednání s poslanci ze sněmovního podvýboru pro dopravu a zástupci ministerstva, které inicioval předseda sněmovny Václav Klaus. Účastníci schůzky se dohodli na vzniku dvou společných skupin, které budou hledat řešení kritizovaných problémů.

V první skupině mají být čtyři poslanci podvýboru, tři zástupci dovozců aut a tři zástupci ministerstva dopravy. Poprvé se sejde už příští pondělí a bude jednat o sporných otázkách v prováděcích předpisech a doplňkových vyhláškách k zákonu o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Obdobná skupina bude jednat o požadavcích Asociace autoškol. Protestující považují tento výsledek za své vítězství a neskrývali svou spokojenost. Ministr dopravy Jaromír Schling, který se jednání sněmovního podvýboru také zúčastnil, přislíbil, že jeho resort do obou skupin vyšle kvalifikované a odpovědné zástupce. Ministerstvo je podle něj připraveno vyjít vstříc všem, kteří přicházejí s konstruktivními návrhy. Podle Jiřího Volkána z Asociace autoškol skončily protesty přijatelným kompromisem.

Do Prahy ve středu přijelo podpořit blokádu na 800 automobilů, demonstrace byla výrazem nespokojenosti zástupců Asociace autoškol ČR a Svazu drobných dovozců, opravářů a prodejců motorových vozidel s legislativním chaosem při přihlašování ojetých vozů a situací kolem autoškol. Demonstranti původně požadovali odchod ministra dopravy Jaromíra Schlinga a dalších dvou úředníků resortu z funkce. Jejich nátlaková akce dostala ve středu a ve čtvrtek podobu dočasné blokády tří frekventovaných míst ve středu hlavního města. Šlo o Hlávkův most, křižovatku u hotelu Hilton a dopravní uzel pod vyústěním Letenského tunelu na nábřeží.

Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme