Škromach chce omezit dávky lidem, kteří si nebudou hledat práci

K aktivnímu shánění práce chce nezaměstnané přimět ministerstvo práce a sociálních věcí. Chystá proto změnu ve vyplácení sociálních dávek, která by měla platit od roku 2006. Lidé, kteří se prokazatelně nebudou snažit najít si zaměstnání, dostanou peníze nižší, než je životní minimum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uchazeči o práci | Foto: Český rozhlas

Týkat se to má těch, kteří budou v evidenci úřadu práce déle než jeden rok a bez vážných důvodů nepřijmou krátkodobé zaměstnání nebo veřejně prospěšnou práci. Výši nově stanovované minimální částky teď ale nechce ministr práce Zdeněk Škromach upřesnit.

"Ten systém bude určitým způsobem diferencovat mezi těmi jednotlivými skupinami, to znamená těch, kteří pracují, těch, kteří pracovat chtějí, a těch, kteří se soustavně práci vyhýbají. To je asi základní princip a ty celkové součty bude možné spočítat až během několika týdnů, kdy budou připraveny i další zákony."

Jednoduché to ale nebude s dokazováním, jestli si dotyčný práci opravdu hledá, nebo to jen předstírá. Nezaměstnaní se často vymlouvají na různé zdravotní problémy, v evidenci mohou být řadu let a stejně dlouho pobírat i sociální dávky.

"Obvodní lékaři potvrdí naprosto všechno, tak je opravdu obtížné prokázat jeho zdravotní stav," podotýká ředitelka úřadu práce Prahy 10 Božena Králová.

Ministr Škromach je větší optimista. Podle něj existuje dost možností, jak aktivitu nebo naopak pasivitu při hledání práce celkem věrohodně prokázat. Na druhou stranu ale přiznává, že je vždy nutné počítat s tím, že se to někomu podaří obejít.

"Na to jsou úřady práce a mají své mechanismy, jak si to zkontrolovat. Nikdo nebude chodit nikoho někde kontrolovat, na to nemáme ani lidi ani prostředky, a samozřejmě ten systém je omezen personálními možnostmi, které např. úřady práce mají."

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme