Škromach se vyhnul odvolání a rezignoval na post místopředsedy ČSSD

Zdeněk Škromach se rozhodl rezignovat na místo ve vedení ČSSD. Podle místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka tak předešel situaci, kdy by ho stejně v neděli odvolal ústřední výkoný výbor strany. Škromach oznámil rezignaci v prohlášení ke členům sociální demokracie, které přečetl v České televizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach | Foto: Noemi Fingerlandová

Českému rozhlasu Škromach řekl, že se krokem pokouší uklidnit situaci v ČSSD.

„Chtěl jsem tím i dát možnost, aby Slávek Sobotka, Luboš Zaorálek, Jirka Dienstbier, Alenka Gajdůšková, mohli zkusit sestavit vládu, aby mohli zkusit realizovat program sociální demokracie a abych odventiloval to napětí, které teď v sociální demokracii je,“ vysvětlil.

Svůj odchod však nedává do souvislosti s utajovanou lánskou schůzkou a následným vnitrostranickým rozkolem v ČSSD. Kromě uklidnění situace prý jen přebírá odpovědnost za volební výsledek ČSSD, který byl horší, než strana očekávala.

„Budeme velmi těžko prosazovat volební program a trošku mě zaráží přístup některých mých kolegů, kteří stále hovoří o vítězství a vyvolávají v lidech očekávání, která budou velmi těžko naplňovat,“ uvedl Škromach pro Český rozhlas.

V budoucnu je navíc připraven znovu kandidovat do vedení strany. „Bude-li sociální demokracie mít zájem o mé služby, tak samozřejmě jsem připraven. Pokud nebude zájem, myslím si, že v té politické práci budu pokračovat a budu se maximálně snažit prosazovat program sociální demokracie,“ řekl Škromach v ČT.

Kritizován však byl především kvůli účasti na utajované povolební schůzce v Lánech, kde byl spolu s Jeronýmem Tejcem, Michalem Haškem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem.

Schůzka vyústila v pokus o odstranění předsedy strany Bohuslava Sobotky včetně jeho vyloučení z týmu vyjednávajícího o nové vládě a následně v otevřenou vnitrostranickou krizi v ČSSD. Sobotka později označil Škromacha, Tejce a Haška za „pučisty“ a vyzval je k rezignaci.

Michal Hašek a Jeroným Tejc chtějí svůj postup sdělit v pátek. Hašek večer v SMS Českému rozhlasu napsal, že Škromachovu rezignaci chápe po „obrovské masáži, které čelil“ a váží si ho jako člověka i jeho zájmu o zklidnění situace. Zda se chystá postupovat stejným způsobem ale neřekl.

Zaorálek věří v další rezignace

Podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka je Škromachův krok logickým vyústěním událostí posledních dní – od utajované schůzky u prezidenta až po jednání krajských organizací. Věří, že to přispěje k uklidnění situace uvnitř strany.

„Dnes zasedal v Pardubicích poslední krajský výbor a vyzval účastníky lánské schůzky k rezignaci, takže mi připadá, že ve světle toho je to adekvátní reakce. Protože v jeho případě ho také jeho domovská organizace okres Hodonín vyzvala k rezignaci. A aby předešel tomu, že by byl na ústředním výboru v neděli odvolán, tak se rozhodl odstoupit,“ vysvětluje Lubomír Zaorálek.

Zaorálek doufá, že další rezignace ještě přijdou. „To by samozřejmě zjednodušilo průběh nedělního jednání ústředního výboru – mohl by být pozitivnější a věnovat se budoucnosti. Pokládám to za adekvátní reakci a přál bych si, aby takto výzvy k rezignaci zhodnotili i ostatní,“ dodává.

Jana Zemanová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme