Škromach: Spojme důvěru menšinové vlády s otázkou majetkových přiznání

S novým návrhem řešení koaliční krize přišel místopředseda ČSSD a ministr práce Zdeněk Škromach. Východisko vidí v menšinové vládě sociálních demokratů, která by mohla získat důvěru Poslanecké sněmovny, pokud by hlasování spojila s návrhem zákona o majetkových přiznáních. Vládu by pak zřejmě podpořili i poslanci KSČM. Naopak, občanští demokraté jsou připraveni vyvolat ve sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Stanislava Grosse, pokud se mu podaří projít vládní krizí a složit kabinet na základě současné koalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Spojit žádost o vyslovení důvěry vládě s projednáváním některého zákona kabinetu umožňuje Ústava i jednací řád dolní komory. Podle Zdeňka Škromacha by to bylo čisté řešení, přijatelné pro všechny.

"Zatím ještě stále v rámci vládní koalice lidovci neodešli; říkají, že nechtějí premiéra (Grosse), přitom ve vládě zůstávají, takže toto by byla jedna z možností, jak by bylo možné vlastně potvrdit to, že vláda pod vedením Stanislava Grosse má stále podporu v Poslanecké sněmovně," řekl Škromach Radiožurnálu.

Vládu by v tomto případě komunisté možná podpořili. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš totiž uvedl, že strana by považovala takový postup za významný signál toho, že se sociální demokracie vrací ke svým prioritám, od kterých musela pod tlakem koaličních spojenců ustoupit. Počet socialistických a komunistických poslanců ve dvousetčlenné sněmovně tvoří pohodlnou většinu 111 hlasů.

Občanští demokraté jsou připraveni vyvolat v Poslanecké sněmovně v případě nutnosti hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Stanislava Grosse. Dnes to potvrdil předseda Senátu Přemysl Sobotka. K tomu, aby nedůvěru dolní komora schválila, je třeba 101 hlasu. To by se nejsilnější opoziční straně, která má 57 poslanců, nepodařilo. K případnému naplnění svého záměru tedy zkusí oslovit všechny nevládní parlamentní strany.

Sobotka tak nevyloučil, že budou jednat i s komunisty i když jejich podporu příliš neočekávají. Zatím ale ODS vyčkává, zda se uskuteční a jak dopadne další koaliční schůzka: "Pokud zůstane tato vláda pod vedením Stanislava Grosse, tak předpokládáme, že požádá on o důvěru v Poslanecké sněmovně. V případě, že tak neudělá, tak ODS bude okamžitě iniciovat hlasování o nedůvěře," zdůraznil Sobotka.

Aktéři koaliční krize mají předložit prezidentovi Václavu Klausovi v co nejkratším termínu řešení současné situace. Podle Klause jsou dvě možnosti: buď mu předloží návrh politického uspořádání do řádných voleb, nebo dohodu o vypsání předčasných voleb. Premiér má údajně sedm variant svého dalšího vládnutí. Jednou z nich je i možnost menšinové vlády s podporou ODS. To ale občanští demokraté už oficiálně odmítli.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme