Škromach: Vláda teď musí s ČSSD jednat

Letošní volby do Senátu změnily politickou mapu České republiky. Levice má poprvé těsnou většinu. Sociální demokraté budou mít 41 křesel, navíc jsou v horní komoře dva komunisté a dva zástupci Severořechů.cz. Nově zvolený senátor za ČSSD Zdeněk Škromach Radiožurnálu řekl, že vláda to nebude mít s prosazením svých reforem jednoduché. "Nebudeme sice nikoho válcovat, ale vláda bude muset se sociálními demokraty jednat," říká Škromach.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úspěšný kandidát ČSSD do Senátu - Zdeněk Škromach | Foto: Tomáš Adamec

Koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) bude muset podle Zdeňka Škromacha jednat s ČSSD například o zákonech souvisejících se státní rozpočtem na příští rok, pokud chce, aby prošly ještě do konce tohoto roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební debata Radiožurnálu se Zdeňkem Škromachem (ČSSD) a Přemyslem Sobotkou (ODS)

„Budeme se tam samozřejmě snažit uplatnit naše priority, které směřují k rodinám s dětmi, zaměstnancům, seniorům, zdravotně postiženým, protože opatření jsou dneska jednostranně směřována k těmto skupinám, které by měly zaplatit dopady ekonomických reforem. To si myslíme, že není správné,“ uvedl Škromach.

Dosavadní šéf Senátu Přemysl Sobotka z ODS zdůraznil, že reformy jsou nutné. Doufá proto, že se sociální demokraté se budou chovat slušně a vstřícně. Že by ODS a ostatní vládní strany nechtěly s ČSSD jednat, je podle Sobotky mýtus.

„Zatím na stole neleží jediný reformní zákon. Diskutuje se v daném okamžiku o základních parametrech, takže přeci parametry všichni znají. Myslím si, že tak, jako existuje tripartita, kde se diskutuje na úrovni odbory, zaměstnavatelé, vláda, tak určitě probíhá a bude probíhat diskuze i se sociální demokracií,“ řekl Sobotka.

ČSSD chce šéfa Senátu, o posty ve vedení se rozdělí

Sobotka ve funkci předsedy Senátu s velkou pravděpodobností nyní skončí. Škromach totiž Radiožurnálu potvrdil, že křeslo šéfa horní komory si sociální demokraté chtějí ponechat. Do vedení ale podle něj pozvou i další strany.

„Sociální demokracie vždycky zastávala názor poměrného zastoupení a budeme ho prosazovat i rámci Senátu, takže pokud jde o složení orgánů Senátu, určitě by se tady v těchto zvyklostech nemělo nic měnit,“ řekl Škromach.

Na otázku, zda se on sám bude ucházet o post předsedy Senátu, zatím nechtěl odpovědět. „Otázka personálního obsazení bude věc vyjednávání mezi senátními kluby,“ dodal.

Sobotka uvítal, že se ČSSD o posty ve vedení horní komory rozdělí. „Sociální demokraté si mohou dělat, co chtějí. Tady rád slyším, že pan Škromach slibuje svými ústy, že se budou chovat korektně, jako to bylo v době, kdy jsme převahu měli my. Je to dobrý signál, že v Senátu se politická kultura udrží,“ podotkl Přemysl Sobotka.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme