Škromach: Zaručíme pokračování stávajících penzijních fondů

Přes těžký odpor opozice prosadila koalice ve sněmovně v prvním čtení tři zákony důchodové reformy. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že žádný z nich jeho strana nepodpoří a pokud budou po příštích volbách u moci, změní parametricky systém. Striktně odmítají především takzvaný druhý pilíř, tedy nepovinné individuální spoření lidí u soukromých penzijních společností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach | Foto: Marián Vojtek

ČSSD a koalice se shodly, že o některých bodech reforem ještě budou jednat na úrovni expertní komise. Jde o transformaci třetího pilíře, tedy stávajícího důchodového připojištění, stanovení stropu věku pro odchod do důchodu a úpravu odchodu do důchodu u pracovníků v těžkých profesích.

„Chceme jednat o tom, jestli se má věk odchodu prodlužovat přes dnešních 67 let. My bychom rádi, kdyby to zůstalo na 65 letech. Varianta je i taková, že se začne důchodový věk snižovat, pokud se nebude navyšovat věk dožití,“ uvádí místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Škromach hovoří ve Světě o osmé o požadavcích ČSSD na důchodovou reformu

Sociální demokraté chtějí také prostřednictvím expertní komise pohlídat, aby nezanikly stávající penzijní fondy, ve kterých je v současnosti asi 4 a půl milionu lidí.

„Chceme, aby tento systém nebyl ohrožen zavedením de facto konkurenčního systému, tedy kapitálového spoření. Aby lidé měli jistotu svých odložených peněz a jasné podmínky – zda bude státní příspěvek, příspěvky zaměstnavatelů, daňové úlevy,“ jmenuje Škromach.

Možné povolební parametrické úpravy, o nichž hovořil Bohuslav Sobotka, se podle Škromacha týkají hlavně kapitálového spoření. ČSSD ho hodlá změnit tak, aby neovlivňovalo základní důchodový pilíř, a zároveň zkoumat možnosti, jak tento systém zrušit. Upozorňuje však, že se do schválení může zákon ještě změnit, možná i díky koaličním poslancům.

Do hry možná vstoupí i koaliční Věci veřejné. Těm totiž chybí v návrzích jejich požadavek, aby na důchody rodičů mohli přispívat jejich děti. Považují to za porušení koaliční smlouvy.

Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme