Škrty v rozpočtu ohrozí kvalitu výuky, varují vysoké školy

Přepracovaný návrh státního rozpočtu se nelíbí opozici, podnikům i většině ministerstev. A ve společném prohlášení se proti nim ohradila také Česká konference rektorů, Akademie věd a Rada vysokých škol. Podle místopředsedy rady Jiřího Zlatušky by další snížení příjmů vysokých škol už ohrozilo kvalitu výuky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý rektor Masarykovy univerzity, dnes děkan Fakulty informatiky MU Jiří Zlatuška

Bývalý rektor Masarykovy univerzity, dnes děkan Fakulty informatiky MU Jiří Zlatuška | Foto: Noemi Fingerlandová

„Je to snížení, které prohlubuje dlouhodobý deficit, který ve vysokém školství a zejména na veřejných školách vzniká,“ upozornil Zlatuška ve vysílání Radiožurnálu.

Kvalitu výuky navíc podle něj ohrožuje nejen nedostatek peněz, ale i doporučení ohledně úpravy takzvané standardní délky studia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před omezením kvality výuky kvůli seškrtanému rozpočtu varoval v Ozvěnách dne místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška

„Je tam vlastně požadavek, aby každý student napoprvé udělal zkoušku, a jestliže nemáme mít nějaké přiměřeně vyšší nároky, tak tohle bude znamenat i snížení kvality vysokých škol nebo nepřiměřené vyhazování studentů,“ podotkl Zlatuška.

Škrty v novém návrhu rozpočtu kritizují také vědci, podle vedení Akademie věd by způsobily zásadní omezení výzkumu. Výdaje na vědu a výzkum mají podle návrhu klesnout příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun. Samotná Akademie věd by měla dostat o 6,5 procenta méně peněz ve srovnání s původním návrhem.

Vláda přerušila do středy jednání o seškrtané verzi rozpočtu

Číst článek

Ministerstvo financí nově navrhlo pro příští rok státní rozpočet s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun oproti původní verzi, schodek 100 miliard zůstal stejný. Méně prostředků půjde vedle vědy a výzkumu například na dopravní výstavbu nebo platy učitelů.

Školské odbory hrozí protesty

Ministerstvo školství rovnou řeklo, že takovéto škrty jsou nemožné, a školští odboráři mluví o provokaci.

„Je ohroženo vůbec bytí regionálního školství v dalších letech, protože to jsou škrty, že buď půjdou tisíce z platů dolů, nebo bude muset být tisíce zaměstnanců ve školství propuštěno. To si myslím, že je kolaps,“ řekl Radiožurnálu šéf školských odborů František Dobšík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na novou podobu státního rozpočtu reagoval ve Stalo se dnes předseda školských odborů František Dobšík

S ministrem školství Perem Fialou chtějí odboráři neprodleně jednat, pokud ale vláda rozpočet v této podobě schválí, určitě budou protestovat. „Přinejmenším to uděláme slovně, ale bude záležet i na kolezích, co budou ochotni podpořit,“ dodal Dobšík.

Na platy pedagogů má jít příští rok oproti původním plánům o 250 milionů korun méně, další čtvrt miliardy se škrtne na pomůckách. V letech 2014 a 2015 má být na platech a pomůckách škrtnuto celkově téměř půl miliardy.

Původní verzi rozpočtu si vláda nechala sněmovnou vrátit k přepracování kvůli sporům o balíček daňových změn, který kromě opozice odmítá podpořit i šestice poslanců ODS. Kabinet musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu, znovu se k němu vrátí ve středu.

Jana Petrová, Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme