Škrty v sociálních dávkách ušetří v příštím roce 11 miliard korun

"Škrty v sociálních dávkách ušetří v příštím roce 11 miliard korun," řekl v České televizi budoucí ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Podle něho se pro příští rok nestihnou udělat potřebné systémové změny, proto se bude pouze škrtat, kde se dá. Omezit by se tak mělo například porodné, které by měli dostávat pouze lidé s nízkými příjmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

Podle stávající legislativy má každý, komu se narodí dítě bez ohledu na to, jak je bohatý, nárok na porodné ve výši 13 tisíc korun.

„V rámci koaličních kompromisů porodné bude pobírat pouze ten, který bude mít první dítě a bude to limitováno příjmovým testem. To znamená, že nárok na něj bude mít pouze ten, kdo má příjem do 2,4 násobku životního minima,“ říká Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kalousek-porodné.mp3

Podle něj projdou v příštím roce sociální dávky a nemocenská zásadními systémovými změnami. Ty by měly ušetřit okolo dvaceti miliard korun.

Miroslav Kalousek chce také zrušit fondy na podporu bydlení a dopravy. V České televizi je označil za vředy v hospodaření státu. Podle něho obecně platí, že mimorozpočtové fondy jsou cestou k finanční nezodpovědnosti:

„Co je a byl v minulosti zločin, bylo založení fondu dopravní infrastruktury a fondu bydlení. Není také náhodou, že oba dva tyto vředy na těle veřejných rozpočtů porodila opoziční smlouva. Od té doby se s těmito vředy potýkáme a mým snem je vředy vyříznout z těla veřejných financí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kalousek-fondy.mp3

Z peněz Státního fondu dopravní infrastruktury se financuje výstavba pozemních komunikací. Státní fond pro rozvoj bydlení pak dotuje třeba rekonstrukci panelových domů.

Petr Medek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme