Skupina poslanců navrhuje výročí Palachova upálení uzákonit jako významný den

Do českého kalendáře možná přibude nový významný den, a to den k uctění památky Jana Palacha. Skupina koaličních poslanců navrhla přidat 16. leden jako den vzpomínky na tehdejšího studenta filozofické fakulty Jana Palacha. Ten se právě 16. ledna roku 1969 upálil na protest proti stavu ve společnosti po vstupu vojsk varšavské smlouvy do Československa. O tři dny později svým zraněním podlehl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach | Foto: ČTK

„Jan Palach se upálil na protest proti marasmu, který nastal v roce 1969, kdy po nadějném vývoji reformního roku 1968, kdy se společnost probudila a začala žít svobodně, znovu začala propadat do beznaděje a začala podléhat salámové politice režimu. Omezování a ořezávání svobod. Samozřejmě v důsledku okupace vojsky varšavské smlouvy. Palach chtěl národ znovu probudit,“ vysvětluje Prokop Tomek, historik z Vojenského historického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu Jana Palacha mluvil na Rádiu Česko Prokop Tomek, historik z Vojenského historického ústavu

Podle něj je myšlenka na zavedení nového významného dne zajímavá, protože Palachova oběť rezonovala československou společností. A to nejen krátce po jeho smrti, kdy tisíce lidí přišly na jeho pohřeb, konaly se protestní demonstrace, hladovky, tryzny.

„Oběť Jana Palacha žila, přestože se jí režim velice bál a potlačoval ji. Zničil jeho hrob v Praze v roce 1973. V lednu 1989 se skupina disidentů v čele s Václavem Havlem pokusila položit kytici na Václavské náměstí v Praze a uctít památku Jana Palacha. Odstartovalo to takzvaný Palachův týden, celou řadu demonstrací, které byly takovým signálem po dvaceti letech,“ říká Tomek.

„Na druhou stranu například před rokem Josef Mašín naprosto odmítnul Palachův čin jako zbytečný. Podle něj měl smysl jen boj. Je tedy otázkou, zda by byl tento Palachův čin pro všechny přijatelný,“ dodává Tomek.

Pokud předlohu parlament schválí, měla by platit od 11. srpna 2013. Jde o den, na který připadne 65. výročí Palachova narození.

Rádio Česko, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme