Skupina poslanců ODS trvá na zachování sazby DPH, s vládou ale bude jednat dál

Bez výsledku skončilo první jednání rebelů s vedení poslaneckého klubu ODS odaňovém balíčku, se kterým vláda spojila svoji další existenci. Šestice nespokojených zákonodárců trvá na zachovaní současné sazby DPH. Místo zvyšovaní daní rebelové navrhují privatizaci státních podniků a omezení výdajů. Obě strany spolu budou dál jednat. Pokud nenajdou společnou řeč, hrozí pád kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Petr Tluchoř (ODS) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Sazba DPH by se podle šestice rebelujících poslanců ODS neměla v příštím roce měnit. Stát by naopak měl hledat úspory na výdajové straně a privatizovat svůj majetek. To jsou požadavky, které skupinka zákonodárců kolem Petra Tluchoře předložila vedení poslaneckého klubu ODS.

„Preferujeme, aby DPH v příštím roce zůstalo na úrovní 14 a 20 procent. Jako jedinou alternativu k tomu vidíme, že by byla zavedena jedna sazba DPH,“ zdůraznil Tluchoř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výsledky jednání šesti poslanců ODS s vedením poslaneckého klubu o daňovém balíčku jsme se ve Stalo se dnes zeptali předsedy Zbyňka Stanjury.

„Upozorňujeme, že není možné se spokojit s kosmetickými změnami daňového balíčku. Je potřeba najít důkladný kompromis tak, aby se daně nezvyšovaly, program ODS nebyl takto pošlapáván,“ dodal.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nechtěl zatím návrhy rebelujících poslanců komentovat. Strana je ale podle něj připravena s nimi o změnách jednat.

„Jednání vůbec nebylo o tom, abych někoho nalomil nebo přesvědčil, ale skutečně o tom, jak budeme postupovat uvnitř ODS v příštích dnech a týdnech tak, abychom mohli schválit státní rozpočet s plánovaným schodkem a s tím poměrně ambiciózním cílem nepřekročit schodek veřejných rozpočtů o tři procenta HDP,“ přiblížil.

Obě strany spolu znovu usednou za jednací stůl v úterý. Schválení vyšších daní je pro vládu klíčové. Počítá s nimi totiž rozpočet na příští rok. Vláda se schválením daňových změn spojila i svoji další existenci.

Jeden z rebelujících poslanců Marek Šnajdr věří, že se podaří najít přijatelný kompromis. Zároveň ale zopakoval, že na zachování DPH trvá.

„Zachování stávající výše DPH je pro nás prioritou. Ne proto, že by to představovalo nějaký fetiš nebo bariéru z trucu, ale proto, že jsme přesvědčeni o tom, že to nepomůže české ekonomice, že naopak ty dopady dalšího a, zdůrazňuji, dalšího zvýšení DPH by byly přesně opačné, než se kterými jsou spojovány,“ vysvětlil.

Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme