Skupina poslanců v čele s Ondráčkem z KSČM dostala anticenu za omezování svobody projevu

Hlavní anticenu za omezování svobody projevu dostali poslanci v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM). Obdrželi ji za pokus obnovit trestný čin hanobení prezidenta republiky. Hlavní kladné ocenění převzal Nadační fond nezávislé žurnalitiky za podporu investigativních novinářů. Ceny v soutěži, v níž se hodnotí především přístup úřadů k informacím, v úterý vyhlásila pořádající Otevřená společnost.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní anticenu za omezování svobody projevu dostali poslanci v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM)

Hlavní anticenu za omezování svobody projevu dostali poslanci v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ondráček navrhoval za hanobení prezidenta až roční vězení, postih by podle kritiků mohl hrozit i za umělecké dílo, které by ohrožovalo vážnost hlavy státu. Poslanec zalitoval, že ho prý organizátoři na udílení nepozvali.

Skupina poslanců navrhuje až rok vězení za hanobení prezidenta. Chce předejít urážkám a excesům

Číst článek

"Rád bych si takovou anticenu převzal. Bláboly nějakých neziskovek mi jsou celkem ukradené," řekl.

Advokátka a členka hodnotící poroty Hana Marvanová varovala před plíživým ohrožováním ústavou zaručených svobod."Pokud přijdeme o svobodu projevu, postupně přijdeme i o další svobody," uvedla.

Novelu, kterou sněmovna ani nezačala projednávat, chce přesto Ondráček v případě znovuzvolení předložit znovu. Předlohu původně podepsalo šest desítek poslanců z řad KSČM, ČSSD, hnutí ANO a Úsvitu. Někteří ale po kritice své podpisy stáhli.

Záporná cena i pro prezidentskou kancelář

Jednu z dílčích záporných cen obdržela Kancelář prezidenta republiky za to, že odmítla poskytnout text dopisu amerického prezidenta Donalda Trumpa k jeho odloženému setkání s Milošem Zemanem.

Prezidentská kancelář se podle garanta soutěže Oldřicha Kužílka hájila tím, že dopis je informace vzniklá bez použití veřejných prostředků, která byla předána osobou, na kterou se zákon o svobodném přístupu k informacím nevztahuje.

Datový novinář Českého rozhlasu získal jednu z cen Otevřeno. Od policie vymohl mapu služeben

Číst článek

Záporné ocenění dostala také sněmovna za přijetí novely stavebního zákona, která zrušila možnost veřejnosti účastnit se řízení prostřednictvím spolků. Zrušení kritizovaly zejména ekologické organizace.

Senát naopak dostal kladné ocenění "za záchranu registru smluv", když se postavil proti rozšiřování výjimek. Pozitivní cenu dostalo rovněž Brno za projekt participativního rozpočtu. Ocenění získal také datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka kvůli sporu s Policejním prezidiem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme