Skupina senátorů podává ústavní stížnost kvůli národnímu registru pacientů

V Česku má vzniknout obří registr národního zdraví. Obsahoval by veškeré informace o pacientech i lékařích. Na zákon o zdravotnický službách, který systém zavádí, ale míří ústavní stížnost. Její spoluautorka, senátorka za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová se obává zneužití informací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Prostřednictvím registru by stát věděl, kdo byl kdy na jakém vyšetření, jakou má či měl nemoc nebo kolikrát za rok chodí k lékaři.

„Riziko je takové, že nevíme, jak tento systém bude ohlídán. Data budou na internetu dostupná, a když jsme se ptali v Senátu, kdo bude mít k datům přístup, tak by to mělo být několik spolehlivých úředníků ministerstva, a to je podle mě dosti vágní kontrola tak závažné databáze,“ uvedla Dernerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody ústavní stížnosti vysvětlila v Ozvěnách dne senátorka Alena Dernerová

V praxi to podle ní může způsobit potíže například uchazečům o práci, pokud si zaměstnavatel ze zdravotní karty v registru zjistí, že se daný člověk léčil třeba na psychiatrii. „Protože v České republice se zneužívá všechno, tak máme důvodné podezření, že toto u nás může nastat,“ zdůraznila senátorka.

Jak dodala, registr nemá význam ani z medicínského hlediska. „Máme šílené kvantum registrů a teď se to tady rozšiřuje ještě o tento obrovský registr. Jsou samozřejmě důležité registry a ty by měly fungovat, ale nevidím důvod, že by všechno mělo být v jednom,“ podotkla Dernerová.

Martin Hromádka, Marie Ilkivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme