Skvělé sportovní výkony, pevný občanský postoj. Taková byla Věra Čáslavská

Zemřela nejúspěšnější československá olympionička - Věra Čáslavská. Bylo jí 74 let. Legendární gymnastka vybojovala v 60. letech celkem 7 zlatých medailí z olympijských her a čtyři tituly ze světových šampionátů. Celosvětovou, a to i nesportovní veřejnost zaujala i svým statečným postojem k invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Čáslavská | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

„Připadala jsem si jako mraveneček, který sbírá zrníčko k zrníčku a dělá z toho veliký domeček, ne-li palác. Snažila jsem se nepustit ani tisícinu vteřiny. Schraňovala jsem si to a říkala si: teď přijde přeskok a tam musím zabodovat - tak a tak. Všechno jsem měla propočítané," vzpomínala Věra Čáslavská na své triumfy z Japonska, kterých dosáhla ve 22 letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za sportovní kariérou i občanskými postoji Věry Čáslavské se ohlédl redaktor Jakub Marek

Ještě větší ohlas ale způsobila o čtyři roky poté, když těsně před olympijskými hrami podepsala výzvu Dva tisíce slov a otevřeně se postavila proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. Nakonec ale do Mexika odletěla.

„Věrka jde na horní žerď, na dolní, obrat. Výborně, Věrka! Nespadla, přátelé. V tom obratu na horní žerdi nespadla. Držela se. Přátelé, ohromný výkon. Výborně! Výborně, Věrka!“ - takový byl originální komentář Karla Maliny, který popisoval sestavu na bradlech v podání Věry Čáslavské.

Zemřela sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská

Číst článek

Kromě této disciplíny vyhrála na Hrách v Mexiku i prostná, bradla a víceboj a ke třem triumfům z Tokia přidala další čtyři.

„Podařilo se mi získat čtyři zlaté medaile. A každou z těch medailí tak nějak symbolicky daruji. Tu hlavní věnuji panu prezidentovi Svobodovi, druhou soudruhu Dubčekovi, třetí soudruhu Smrkovskému a čtvrtou soudruhu Černíkovi. A opravdu jsem se proto tak nějak snažila bojovat,“ říkala skromně Věra Čáslavská před 48 lety.

Ještě v průběhu Her v Mexiku se vdala za reprezentačního běžce Josefa Odložila a ukončila svou sportovní kariéru. Po revoluci byla poradkyní Václava Havla a předsedkyní Československého a později Českého olympijského výboru.

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská / Předsedkyně ČOV (1990-1996), v letech 1990-2001 členka MOV. | Foto: Národní muzeum

Milan Kopp, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme