Skvělý trenér, férový člověk. S Augustinem Bubníkem se přišly rozloučit stovky lidí

Byl to vynikající hráč a po vykonstruovaném procesu a pobytu v uranových dolech i úspěšný trenér. Augustin Bubník zemřel minulé úterý ve věku 88 let a jeho bývalí svěřenci se s ním dnes přišli rozloučit do pražských Strašnic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já jsem měl štěstí na trenéry. Vovku Kobranova, Standu Konopáska a Gusťu Bubníka. Na všechny velice vzpomíná. Bohužel už můžu jen vzpomínat," posteskl si Horst Valášek, v devadesátých letech známý jako trenér Vsetína a také tehdejší svěřenec Augustina Bubníka.

Dalším takovým byl Josef Bruk. „Byl to férový člověk. Velice náročný a důsledný. Ne kat, ale důsledný. Byl to člověk s dobrým srdcem a charakter, vzpomíná."

Charakter nezlomil ani vykonstruovaný proces s československými hokejisty. Bubník a další dostali několikaleté tresty za špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení. Bubník byl v roce 1950 odsouzen na 14 let a byl vězněn v uranovém lágru v Jáchymově.

I tohle jistě bylo tématem rozhovorů při pravidelných srazech bývalých hráčů. „Poslední stará garda ČLTK se schází už 31 let každou první středu v měsíci. Chodí nás kolem třiceti. Bohužel se dneska sejdeme takhle," lituje Jan Študent.

Rozloučit se ale přišli i hokejisté z o mnoho mladší generace. „Tyhle věci je třeba si připomínat. Že byl někdo zavřený třeba za názor, nebo v jejich případě to ani nebylo za názor. U nich to bylo jen proto, že to byli vynikající hokejisté," říká Dominik Hašek.

„Asi byli moc slavní nebo nebylo vhodné, aby někam jeli. Potřeboval se někdo zavřít. To je jako v případě Milady Horákové nebo pana Slánského. Tyhle věci je potřeba si připomínat, aby se nikdy neopakovaly," říkal vítěz z Nagana při rozloučení se členem hokejové síně slávy Augustinem Bubníkem.

VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme