Šlachta na pracovním úřadu. Odmítl jsem zajímavé nabídky z privátu, říká

Ještě nedávno vedl elitní policejní protimafiánský útvar. Od čtvrtka je Robert Šlachta přihlášen na pracovním úřadě. A zatímco ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se nechal slyšet, že pro elitního policistu práci nemá, od soukromníků nabídky chodí. Šlachta ale pro Zpravodajský web Českého rozhlasu zopakoval, že chce zůstat ve službách státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstupující šéf ÚOOZ Robert Šlachta | Foto: Filip Jandourek

"Dostal jsem čtyři nebo pět nabídek. Byly zajímavé, ale nebudu na ně reagovat," řekl Šlachta Zpravodajskému webu Českého rozhlasu. Volno si prý chce nechat minimálně do konce léta. "Od včerejška jsem na úřadu práce," podotkl muž, jenž pro policii pracoval 25 let.

Chovancova slova, že pro bývalého šéfa protimafiánského úřadu nemá práci, nechce Šlachta příliš komentovat. "Nemá, tak nemá," reagoval pouze na ministrovo oznámení.

Od policie odešel na protest proti reformě chystané k 1. srpnu, při níž se sloučí útvary ÚOOZ (protimafiánský) a ÚOKFK (protikorupční). Vedení policie tvrdí, že chce zefektivnit práci elitních detektivů, Šlachta nicméně za změnou vidí snahu dostat pod kontrolu ÚOOZ, který se nebál jít do politicky citlivých kauz.

Šéfem Národní centrály proti organizovanému zločinu bude Michal Mazánek

Číst článek

Byla to prasárna

"Když to budu nazývat slušně, tak to byla prasárna. Myslím, že už to vidí i laická veřejnost... Zhruba poslední rok jsme ze strany vedení policie neměli podporu. Pořád jsem slyšel, ať neděláme, co nemáme, zejména citlivé kauzy. Že se za nás zaručili, že s námi nebudou problémy," přišel Šlachta v pátek s ostrým obviněním v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Chystaná Národní centrála proti organizovanému zločinu podle něj nebude schopna vyšetřovat politické kauzy. "Když chcete takové věci dělat, musíte pracovat v menších týmech. Tak, aby se udržely informace. Ale hlavně poldové potřebují vědět, že mají krytá záda. Když ucítí, že vedení o takové kauzy nestojí, tak ztratí motivaci," uvedl Šlachta.

Postavil se také za dnes již bývalého šéfa ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka, jenž obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací.

Nevhodný název pro reorganizaci

"Jak se vyjadřoval do médií, je věcí pana Komárka. Samozřejmě, předtím jsme se o tom bavili. Mohou tam být i emoce, protože se nám nelíbí, k čemu v naší organizaci došlo. A můžeme to nazvat způsobem, který není úplně vhodný. Pan Komárek je člověk, kterému by tento stát měl stokrát poděkovat. On nejlíp ví, co má a co nemá říkat. Je velmi šikovný detektiv a s informacemi umí pracovat," řekl Šlachta.

Nově vzniklou centrálu povede Michal Mazánek, který se jako jediný zájemce přihlásil do výběrového řízení o funkci. Na místo přichází z postu ředitele celorepublikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme