Šlachta stál v čele ÚOOZ osm let. Před ním se za devět let vystřídalo sedm šéfů

Současná chystaná reorganizace policie, která vedla k odchodu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty, není první, která vyvolala rozruch. Už v roce 2000 se tehdejší premiér Miloš Zeman pokoušel odstranit z čela ÚOOZ Jana Kubiceho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budovy ÚOOZ

budovy ÚOOZ | Foto: Marián Vojtek

Premiér tenkrát mluvil o Kubicem jako o taxikáři. Kubiceho tehdy zachránil Václav Havel, který narychlo přijel do sídla útvaru na Zbraslav a Kubiceho vyznamenal.

Další reorganizace přišla na začátku roku 2003, kdy zanikla takzvaná malá FBI. To byl útvar, který vyšetřoval nejzávažnější finanční zločiny. Jeho detektivové museli přejít k protikorupční jednotce. Vyšetřovali kauzu IPB, podvody v Komerční bance nebo případy spjaté s Vladimírem Železným.

I tehdy to bylo hodně kontroverzní a tvrdilo se, že vyšetřování míří k ledu. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová tehdy řekla, že případy stojí a půl roku panuje chaos.

Nevěříme vedení policie, protikorupční útvar je napadený snětí, říká žalobce Šereda

Číst článek

Nejnovější reorganizace je z roku 2006, kdy ministr vnitra Ivan Langer nechal zrušit tehdy mladou jednotku - finanční policii. Zaměřovala se na finanční kriminalitu, daňové úniky, ale i na takzvané ufo zisky. Šlo o jmění, které dotyční lidé nemohli získat legální cestou.

Finanční policie se pak opět sloučila s protikorupční jednotkou. Tehdejší šéf finanční policie později prohlásil, že mířili vysoko, a proto je zrušili.

V čele protikorupčního útvaru se za devět let vystřídalo sedm šéfů. Oproti tomu byl Šlachtův ÚOOZ stabilní, Šlachta mu šéfoval od roku 2008.

ČRo, Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme