Žena v konvoji na Slavnostech svobody zamávala nacistickou vlajkou. Případem se zabývá policie

Spolujezdkyně v konvoji na nedělních Slavnostech svobody v Plzni vytáhla z auta nacistickou vlajku. A jak ukazuje video na sociálních sítích, několikrát s ní zamávala směrem k divákům. Případem už se zabývá policie, která totožnost dvou podezřelých osob zná. Konvoj svobody je přitom připomínkou osvobození Plzně od nacistů.

Aktualizováno Plzeň (Aktualizováno: 19:21 5. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké nákladní auto z druhé světové války projíždělo v Konvoji svobody plném historických vozidel na Slavnostech svobody v Plzni. A spolujezdkyně držela v ruce americkou vlajku. V jednu chvíli ale, jak ukazuje video na sociálních sítích, jí řidič podá nacistickou vlaječku. A ona s ní čtyřikrát zamává směrem k přihlížejícím divákům.

„Mohu potvrdit, že prověřujeme video ze sociálních sítí, na kterém řidič historického vozidla podává další osobě ve vozidle vlaječku, na které se nachází nacistické symboly,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Policie České republiky později na sociální síti X uvedla, že totožnost dvou podezřelých osob zná. Protiprávní jednání těchto dvou českých občanů bylo kvalifikováno jako podezření ze spáchání přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ dodala. 

Natažené jsem měl jen dva prsty s cigaretou, tvrdil demonstrant. ‚Hajloval, cigareta to nemění,‘ řekl soud

Číst článek

„O incidentu víme a řešíme to, takže vám v této fázi nemohu nic říct,“ nechtěla událost příliš komentovat Jana Komišová z oddělení marketingu plzeňského magistrátu, který Slavnosti svobody organizuje.

„Takovéto chování je zcela nepřijatelné a je na místě je rázně odsoudit. Případ už šetří policie. Věřím, že pachatelé budou potrestáni podle platné legislativy,“ uvedl plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO). Podle jeho informací nešlo o členy tradičních vojenských klubů, ale o individuálního účastníka konvoje.

„Jsou to jeepaři, s námi nemají nic společného. Už to šetří policie, ví o tom, už jsem s nimi mluvil,“ řekl velitel Klubu vojenské historie 16. obrněné divize Pavel Rogl, jeden z hlavních organizátorů konvoje. Klub měl v konvoji nejvíc členů i techniky.

Osvobození od nacistů

Slavnosti svobody každoročně připomínají osvobození Plzně v květnu 1945 americkými jednotkami. V neděli projel městem Konvoj svobody s více než 300 vojenskými historickými americkými vozidly. Na akci každoročně míří desítky tisíc lidí.

Dvacet džípů vezlo potomky amerických a belgických veteránů, kteří v květnu 1945 město osvobodili. Po téměř pětikilometrové trase staly po obou stranách silnic, v oknech i na domech tisíce lidí, někteří s americkými a českými vlajkami a šeříky.

Konvoj dojel přes hlavní Klatovskou třídu a Rooseveltovu ulici na rozlehlé náměstí Republiky, které bylo zcela zaplněné. Lidé si mohli část vozů prohlédnout a popovídat si s příbuznými veteránů.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme