VIDEO: Národní muzeum se rozzářilo. Světelná projekce provádí československými dějinami

Po více než sedmi letech byla po generální rekonstrukci slavnostně otevřena historická budova Národního muzea v Praze. Ceremonie se zúčastnili přední představitelé státu, slovenský premiér i státníci z dalších zemí. Večer budovu muzea rozzářila projekce „Svědek dějin“, která připomíná klíčové okamžiky stoleté historie Československa. První návštěvníci do muzea zavítají v neděli od 10:00.

Video Praha (Aktualizováno: 21:25 27. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při odpolední ceremonii v sobotu v Pantheonu muzea, který zdobí busty významných osobností především z doby budování muzea, zazněly hymny Slovenska a Česka a poté následovaly projevy.

Projevy premiérů

Premiér Andrej Babiš ve své řeči ocenil schopnost Československa a Česka opakovaně generovat světově významné osobnosti, i když po roce 1948, 1968 a při dalších historických událostech řada občanů odešla ze země.

Chyba ve jméně, osamělá Čechie i vyboulený roh. 12 tajemství fasády Národního muzea v podrobném fotoprůvodci

Číst článek

Lidé v Česku si podle něj mají víc věřit, přestat s nadáváním, brbláním a vykopáváním příkopů mezi sebou. „My na to máme. Myslím, že to cítíme všichni, tak ať to ví celý svět,“ zdůraznil Babiš.

Slovenský premiér Pellegrini uvedl, že navzdory některým peripetiím je vztah Česka a Slovenska ve světě vzorem.Vzájemných vztahů si podle něj musejí oba státy vážit, ale nespoléhat se na to, že přicházejí automaticky.

„Kultivujme naše přátelství při každé příležitosti. Ve složitých časech se potřebujeme ještě více než kdykoliv předtím,“ prohlásil.

Oživlý Masaryk

Národní muzeum na oslavu 100. výročí vzniku Československa připravilo mimo jiné speciální 3D videomapping. Jmenuje se „Svědek dějin“ a hlavní roli v něm hraje budova muzea, kolem které se mnohé události naší historie odehrávaly. Projekce byla naplánovaná na sobotních 20:00 a pro velký zájem se opakovala o hodinu později. 

K lidem, kteří předtím sledovali koncert ve středu náměstí, se přidávali další, zaplněny tak byly i chodníky. Protože po nich ale nahoru i dolů proudí zástupy lidí k metru, prostor se ještě před začátkem projekce ucpal. I ti, kdo chtěli místo opustit, už nemohli. Přesto po skončení projekce a zaznění hymny české a slovenské většina lidí produkci aplaudovala.

Před 200 lety vzniklo Národní muzeum. Projděte si jeho historii od původní myšlenky po současnou rekonstrukci

Číst článek

Projekce ukázala válečné roky, podnikatelský a kulturní rozkvět první republiky, okupaci ze srpna 1968, normalizaci, let československého kosmonauta, události roku 1989, olympijské hokejové zlato z Nagana a na závěr se na všechny usmál oživlý obrázek Tomáše Garrigua Masaryka a řekl: „Budu vás ještě chvíli sledovat!“

Generální rekonstrukce

Budova Národního muzea z konce 19. století je jedinou podobně významnou stavbou v Praze, která nebyla nikdy od svého vzniku kompletně opravená. Právě kvůli špatnému stavu byla od roku 2011 pro návštěvníky uzavřená.

Muzeum na pražském Václavském náměstí bylo nakonec rekonstruováno dlouhých sedm let. Kromě stavebních dělníků se na opravě podíleli i restaurátoři a řemeslníci. Podle ředitele muzea Michala Lukeše bylo složité najít odborníky na staré technologie, které se už dnes nepoužívají.

„Koukáme se na Národní muzeum a myslíme si, že je celé mramorové. Není. Jsou to umělé mramory, je to sádra. Jde o italskou technologii, je to krásné a nikdo nepozná rozdíl, ale také to už dnes v podstatě nikdo nedělá. Těch řemeslníků je strašně málo a my na to potřebovali ty nejlepší,“ popisuje Lukeš.

Náklady na rekonstrukci dosáhly téměř dvou miliard korun a práce budou pokračovat i po slavnostním otevření. Expozice pro návštěvníky chce muzeum postupně otevírat do roku 2020.

Tomáš Jelen, Regina Prouzová-Květoňová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme