Šlechtic Salm byl československý občan, rozhodl soud

Ústavní soud rozhodl, že zemřelý šlechtic Hugo Salm byl československým občanem. Dědicům rodu se tak otevřela cesta k uplatňování nároků na 7000 hektarů pozemků na Blanensku, včetně lesů v Moravském krasu nebo zámku v Rájci nad Svitavou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Rájec na Svitavou

zámek Rájec na Svitavou | Foto: Zámky a hrady

Nároky na navrácení nemovitostí v listopadu 2003 zhatil Nejvyšší správní soud, když potvrdil rozhodnutí ministerstva vnitra, že Salm československým občanem nebyl.

Ústavní soudci ale dnes oba výroky zrušili. "Verdikty porušily Listinu základních práv a svobod," uvedl ústavní soudce František Duchoň.

Ministerstvo vnitra tvrdilo, že předek žadatelů Hugo Salm nebyl po válce československým občanem a majetek mu byl zabaven podle Benešových dekretů. Ústavní soud však upozornil na existenci osvědčení o trvání Salmova českého občanství z března 1946.

Salm po válce o československé občanství zažádal, než ale řízení skončilo, zemřel a majetek byl zabaven. Ústavní soud připustil, že rozhodnutí o trvání občanství mělo jen dočasný charakter, ministerstvo ale k němu mělo přihlížet. "Bylo to rozhodnutí dobových orgánů, které byly nejlépe seznámeny se skutečností," řekl Duchoň.

Právní zástupce Salmů Felix Nevřela tvrdil, že rozhodnutí ministerstva vnitra se opíralo o neplatnou právní normu, dekret prezidenta Edvarda Beneše číslo 33 z roku 1945, zrušený již v roce 1949. Ústavní soud mu dal za pravdu. Zrušený dekret nemůže ovlivňovat současné právní vztahy, uvedli ústavní soudci.

Ministerské rozhodnutí se týkalo lesů v Moravském krasu, velkostatku v Rájci nad Svitavou a také tamního zámku, na který si Salmové rovněž činí nárok. Požadovali i zámek v Blansku, ale bývalý ministr zemědělství Jan Fencl určil, že se na tento zámek s pozemky nevztahuje zákon o půdě, takže nespadají pod restituční řízení.

Martin Hromádka, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme