Šlechtici bojovali o Blansko marně, zůstane státu

Desetiletý restituční boj o zámek v Blansku skončil. O jeho vrácení po celou dobu usilovali potomci šlechtického rodu Salmů, Pozemkový úřad v Blansku však rozhodl, že na něj nemají nárok. Salmové sice mohli proti tomuto verdiktu podat do dnešního dne odvolání, ale neučiní tak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Blansko | Foto: Město Blansko

Uznali totiž, že zámek Blansko nesouvisel se zemědělskou výrobou a tak nespadá do působnosti zákona o půdě. "Zámek sloužil k ubytování bývalých zaměstnanců velkostatku Rájec. Podle toho znění zákona při jeho striktním výkladu na něj nemáme nárok," potvrdil právní zástupce Salmů Felix Nevřela.

V zámku Blansko dnes sídlí muzeum a jeho ředitelka Eva Nečasová konec restituce vítá. "V případě určitých nevratných investic by se nám mohlo stát, že nám to někdo vytkne jako nehospodárné nakládání s prostředky, pokud nemáte jistotu, že objekt bude vrácen v restituci," vysvětlila důvod obav.

Zámkem Blansko ale restituce Salmů nekončí. Potomci šlechtického rodů žádají na Blanensku o vrácení zámku v Rájci nad Svitavou, hospodářských budov, nebo několika tisíc hektarů půdy, mezi nimiž jsou i pozemky nad jeskyněmi v Moravském krasu.

Martin Hromádka, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme