Na místo náčelníka generálního štábu navrhnu generála Aleše Opatu, oznámila ministryně

Novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata, oznámila ve čtvrtek ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO). Opata dosud zastával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Do funkce by měl nastoupit 1. května. Návrh na odvolání nynějšího náčelníka Josefa Bečváře předloží Šlechtová na vládě příští čtvrtek. Prvním úkolem nového náčelníka generálního štábu bude reorganizace velení české armády, dodala ministryně.

Praha (Aktualizováno: 11:06 1. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálporučík Aleš Opata by se mohl stát novým náčelníkem generálního štábu české armády | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ministryně navrhne, aby Bečvář skončil ve funkci k 30. dubnu, původně žádal o prodloužení svého působení v čele štábu do konce roku. Situaci ve čtvrtek nechtěl komentovat.

Šlechtová bude se Zemanem jednat o náčelníkovi generálního štábu. Bečvářův mandát se krátí

Číst článek

Bečvář by se měl setkat ještě s prezidentem Milošem Zemanem. Kdy by se schůzka měla konat, generální štáb neupřesnil. Ke svému nástupu do funkce se nevyjádřil ani Opata. Podle zástupců štábu je tento týden na dlouhodobě plánované rehabilitaci.

Šlechtová chce s novým náčelníkem řešit také vyzbrojení armády. „Budu se s ním bavit o velkých akvizicích, které armáda bude potřebovat," uvedla.

Ministryně očekává, že Opata zajistí, aby armáda měla jednotné požadavky ohledně vybavení. „Jde o to, aby se generální štáb choval jako tým, abych tam neměla rozpolcené generály, kteří se mezi sebou dohadují," řekla.

Šlechtová se zúčastnila velitelského shromáždění armády, nechala přepracovat střednědobé cíle

Číst článek

„Je pro mě nepřijatelné, aby mi jeden generál říkal něco a za týden další generál úplně něco jiného," dodala.

Návrh na jmenování Opaty Šlechtová předem projednala s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i prezidentem Milošem Zemanem. Prezidentovi záměr sdělila na schůzce ve středu, Zeman byl s výběrem spokojen, uvedla.

Výběr nástupce Bečváře konzultovala i s odbornou veřejností a vojskem. Opata má podle ní u vojáků velký respekt, což pro ni bylo při rozhodování důležité. Jako argument pro volbu Opaty uvedla Šlechtová také jeho velitelské angažmá na zahraničních misích v Kosovu nebo v Afghánistánu.

Termín projednání ve sněmovně

Příští týden ve čtvrtek Šlechtová předloží kabinetu v demisi návrh, který bude obsahovat požadavek na odvolání Bečváře a jmenování jeho nástupce Opaty. Po projednání vládou ministryně návrh představí obrannému výboru Poslanecké sněmovny.

Přehled náčelníků generálního štábu armády samostatné České republiky

Karel Pezl (1. května 1991 až 30. června 1993)
Jiří Nekvasil (1. července 1993 až 30. dubna 1998)
Jiří Šedivý (1. května 1998 až 30. listopadu 2002)
Pavel Štefka (1. prosince 2002 až 28. února 2007)
Vlastimil Picek (1. března 2007 až 30. června 2012)
Petr Pavel (1. července 2012 až 30. dubna 2015)
Josef Bečvář (od 1. května 2015)
Aleš Opata (má být jmenován od 1. května 2018)

„Je mi ukládáno ho projednat, není povinností, aby byl schválen," dodala Šlechtová. Ve čtvrtek se chce ve sněmovně sejít s předsedkyní výboru Janou Černochovou (ODS), aby domluvily termín projednání.

„Je to urgentní vzhledem k tomu, že nový náčelník generálního štábu by měl nastoupit prvního května," řekla.

Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho mandát prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku.

„Prodlužování závazku napodruhé není dobré ani jako signál pro vojáky," řekla Šlechtová. „Pana armádního generála Bečváře maximálně respektuji, ale každý se musíme smířit s tím, co už jsme udělali," dodala.

Ministryně novinářům řekla, že po nástupu Opaty očekává i omlazení velitelské struktury armády. „Chci vytáhnout mladší generaci do řízení a velení Armády České republiky," uvedla. „Chceme obměnit celé vedení a řízení, bude to opravdu enormní krok," doplnila. Změny podle ní jdou v ruku v ruce s reorganizací armády podle standardů NATO, která by měla být hotová v roce 2019. 

Generálporučík Aleš Opata (53)

Datum a místo narození: 9. září 1964 v Hranicích

Vzdělání: vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, obor teorie řízení a použití bojových jednotek; později studoval i na Vysoké škole velení a štábu námořní pěchoty v USA, Královské akademii obranných studií ve Velké Británii a na NATO Defence College v Itálii

Současná funkce: zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu

Kariéra: kariéru zahájil u 4. tankové divize v Jihlavě, kde byl velitelem tankové čety až velitelem tankového praporu (1987-90), v letech 1990-92 byl velitelem praporu skupiny pro přípravu záloh 13. skladu tankového materiálu, v letech 1994-97 působil u 4. brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě, kde postupně vykonával funkce důstojníka skupiny výcviku mechanizovaného vojska, důstojníka skupiny padákové a výsadkové přípravy, důstojníka výsadkové přípravy; v roce 1998 se stal zástupcem velitele 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a v letech 1999-2003 byl velitelem 43. výsadkového praporu, v letech 2004-08 byl velitelem 4. brigády rychlého nasazení v Žatci; v roce 2008 přešel na ministerstvo obrany, kde byl ředitelem operačního odboru sekce rozvoje druhů sil, v roce 2010 byl jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu, v roce 2013 nastoupil do funkce národního vojenského představitele České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu v Belgii a loni v srpnu byl jmenován do současné funkce zástupce náčelníka Generálního štábu.

Operační nasazení: působil v misi OSN UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie (1992-93 a 1995), v misi IFOR na území Bosny a Hercegoviny (1996), byl velitelem 43. výsadkového praporu AČR v operaci SFOR v Bosně a Hercegovině (1999-2000), velitelem skupiny Joint Implementation Commission na velitelství Britské brigády střed a velitelem kontingentu AČR v operaci KFOR v Kosovu (20002-03) a velitelem kontingentu AČR a náčelníkem štábu mnohonárodního provinčního rekonstrukčního týmu v operaci ISAF v Afghánistánu (2007).

Ostatní:
- Jako účastník řady zahraničních misí, velitel chrudimských výsadkářů a díky mnoha vysokým funkcím patří k nejzkušenějším vojákům české armády.
- Loni v říjnu ho prezident Miloš Zeman jmenoval do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka; do hodnosti brigádního generála byl jmenován v říjnu 2008, do hodnosti generálmajora v říjnu 2011.
- Je držitelem řady vyznamenání, např. Kříže obrany státu ministra obrany ČR, Záslužného kříže ministra obrany ČR I. stupně, francouzského řádu Rytíř čestné legie, Francouzského válečného kříže s bronzovou hvězdou, medailí OSN operací UNPROFOR, IFOR, SFOR, KFOR či medaile NATO operace ISAF.
- K jeho zájmům patří podle tisku zbraně, rybaření a motorky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme