Šlechtová bude se Zemanem jednat o náčelníkovi generálního štábu. Bečvářův mandát se krátí

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) bude ve středu informovat prezidenta Miloše Zemana o svém postoji ke změně na místě šéfa generálního štábu. Současnému náčelníkovi generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) Bečvářova nástupce nehledal kvůli sněmovním a prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karla Šlechtová. | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Šlechtová v neděli v České televizi uvedla, že nejprve chce svůj návrh představit prezidentovi, pak ho předloží vládě. Už dříve novinářům řekla, že to bude ona, kdo bude navrhovat nového náčelníka.

Okamurovi vadí ve vládě Šlechtová, Ťok a Pelikán. 'Nejsou odborníci,' řekl po jednání s ANO

Číst článek

„S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu),“ uvedla Šlechtová koncem ledna.

V neděli řekla, že svůj návrh projednala už v lednu s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i s některými členy sněmovního výboru pro obranu. S dalším postupem čekala na termín schůzky s prezidentem.

Podle informací ČTK devětapadesátiletý Bečvář požádal o další prodloužení mandátu do konce letošního roku už ministra Stropnického, ten ale po dobu svého působení na obraně nerozhodl.

Šlechtová je s generálním štábem ve sporu ohledně požadavků armády na výzbroj. Před jednáním s prezidentem ale nechce říci, jak se rozhodla. „Možná nejde o nové jméno, možná jde o stávající,“ řekla.

O nákupu vrtulníků bude jasno do měsíce

Ministryně v demisi Šlechtová dále oznámila, že do měsíce rozhodne o způsobu zadání nákupu dvanácti víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Od pátku má prý k dispozici od vojáků upravené požadavky na nákup za několik miliard korun.

Armáda přepracovala požadavky na nákup nových vrtulníků. Ty původní označila Šlechtová za nesplnitelné

Číst článek

Ministerstvo chce armádě koupit 12 nových víceúčelových vrtulníků, které nahradí bojové stroje Mi-24. Česká vláda v minulosti oslovila americkou a italskou vládu.

Američané by podle dřívějších informací měli nabídnout vrtulníky UH-1Y od firmy Bell, italský kabinet stroje AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo. Cena kontraktu by se měla podle odhadů pohybovat mezi 10 a 15 miliardami korun.

Při nákupu Šlechtová může využít výjimku ze zákona a neoslovit jiného dodavatele, případně nákup uskutečnit dohodou mezi vládami.

Karla Šlechtová si v lednu stěžovala, že nabídky, které obrana dostala při marketingovém průzkumu, neodpovídají zadaným požadavkům, protože je nelze splnit. Podotkla, že si nemyslí, že česká armáda potřebuje něco, co ani není na trhu.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář později odmítl, že by armáda měla nereálné požadavky. Nyní zpřesněná specifikace by měla umožnit výrobcům splnit stanovené podmínky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme