Sledovali jsme ONLINE: Češi mají poslední možnost zvolit svého prezidenta. Hlasování skončí ve 14 hodin

Češi druhý den za sebou vybírají novou hlavu státu. Odevzdat svůj hlas mohou voliči do čtrnácti hodin. Hlasovací lístky jsou k dostání přímo ve volebních místnostech. Vítěz druhého kola by měl být znám před čtvrtou hodinou odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V osm hodin se otevřely volební místnosti a lidé tak mají poslední možnost odevzdat svůj hlas ve druhém kole historicky první přímé volby prezidenta.

Volič dostává od komisařů ve volební místnosti dva hlasovací lístky a úřední obálku a odchází za plentu, jinak mu není umožněno hlasování.

Podle osobních preferencí pak vybere jeden z hlasovacích lístků, vloží jej do úřední obálky a před okrskovou volební komisí jej sám vhodí do hlasovacího zařízení.

Po uzavření volebních místností začne ihned Český statistický úřad sčítat odevzdané platné hlasy.

Český prezidentský úřad oplývá místy úsměvnou i paradoxní historií

Číst článek

„Těsně kolem čtvrt na tři bychom mohli obdržet první výsledky z prvních okrskových volebních komisí. To znamená patrně tam, kde bude méně voličů a budou blízko našich přebíracích míst,“ odhaduje místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Výsledek voleb by tak měl být podle jeho slov znám kolem půl čtvrté, i když v tu chvíli ještě nejspíš nebudou zpracovány úplně všechny okrsky.

Oba prezidentští kandidáti odevzdali svůj hlas už v sobotu krátce po otevření volebních místností.

Zvolením nového prezidenta začne téměř šestitýdenní období dvojvládí

Číst článek

Karel Schwarzenberg volil v Sýkořici na Rakovnicku, hlasovací lístek však zapomněl vložit do obálky a hlas tak nebude započítán. Chyby si nevšiml ani žádný z přítomných novinářů.

Miloš Zeman volil v základní škole Brdičkova v Praze-Stodůlkách. Doprovázela ho manželka Ivana a dcera Kateřina.

Odcházející prezident Václav Klaus vhodil do urny svůj hlas v základní umělecké škole v Praze - Kobylisích.

Podle ředitele odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václava Henycha proběhl první den druhého kola prezidentské volby bez problémů. Podezření o hlasování na falešný voličský průkaz, který údajně odhalila volební komise v Havlíčkově Brodě, se podle jeho slov nepotvrdilo.

Průběh sčítání hlasů a výsledky voleb můžete sledovat ve Volebním speciálu s Martinem Veselovským na Radiožurnálu od čtrnácti hodin a na našem portálu.

Jan Herget, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme