SLEDOVALI JSME ONLINE: I druhý den prezidentských voleb provázel velký zájem voličů

Dnes by měl být znám vítěz prvního kola historicky první přímé volby prezidenta republiky. V pátek podle volebních komisařů hlasovaly už zhruba dvě pětiny voličů. O jejich přízeň se uchází celkem devět kandidátů. Všichni odvolili už včera, stejně jako končící prezident Václav Klaus. Volební místnosti jsou dnes otevřeny od 8 do 14 hodin, první průběžné výsledky mají přicházet od půl třetí odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Podle dostupných informací zatím volby probíhají bez komplikací.

„V souvislosti s historicky první přímou volbou prezidenta nebyly hlášeny žádné závažné, mimořádné události. Dokonce i státní volební komise měla několik členů na výjezdu v jižních Čechách. I zde nám kolegové hlásili, že je klid,“ řekl Radiožurnálu po uzavření volebních místností Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra.


O volby měli lidé zájem už v prvních hodinách. Oceňovali hlavně to, že mohou o prezidentovi rozhodnout sami. Volební účast bude zřejmě vyšší než při jiných volbách.

„Zatím chodí hodně lidí, uvidíme tedy v sobotu, jak to dopadne,“ řekl Českému rozhlasu předseda jedné z komisí na Praze 8 Václav Zeman.

Běloruští pozorovatelé se ve svojí profesi u nás teprve školí

Číst článek

Voliči se nejčastěji rozhodují podle minulosti jednotlivých kandidátů a také podle jejich vystupování během kampaně.

Názory na přímou volbu mají Češi v zahraničí různé. Volit ale přicházejí

Číst článek

Pokud by některý z devíti kandidátů získal v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, stává se prezidentem přímo. V opačném případě se bude za 14 dnů konat druhé kolo, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti.

Jan Herget, Marína Dvořáková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme