Sledovali jsme ONLINE: První den parlamentních voleb hlasovala zhruba pětina voličů

Začaly předčasné volby do Poslanecké sněmovny. O přízeň voličů usiluje 5899 kandidátů z celkem 23 stran a hnutí. Jejich metou je 200 poslaneckých lavic v dolní komoře Parlamentu České republiky. Do 17 hodin přišla podle odhadů volit průměrně necelá pětina voličů, podobně jako před třemi lety. Volební účast byla vyšší ve městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2013 do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Mezi prvními tradičně odvolili volební lídři. Hlasování mají za sebou také Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch nebo úřadující premiér Jiří Rusnok. Odhlasoval už také prezident Miloš Zeman:

„Ten, kdo nevolí, volí, aniž by si to uvědomoval. Protože když nepůjde volit, tak se jeho hlasy přerozdělí ve prospěch i těch stran, které by on sám nikdy nevolil.“

Mezi nejrychlejší voliče patřili také ti, kteří odjížděli na prodloužený víkend. Nápor byl ve volebních místnostech větších měst, například v Ostravě. „Jedeme na Slovensko k rodině, pro jsem si to chtěl odbýt,“ říká jeden z voličů.


Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas ve sněmovních volbách už v pátek | Foto: Filip Jandourek

K hlasovacím urnám dorazili také lidé s voličskými průkazy. Na Pražském Hradě volili studenti nebo turisté z Moravy.

„Jsme tady na výletě, včera jsme byli na koncertě Jarka Nohavici, zůstaneme přes víkend,“ říká turista. „Studijní povinnosti mě donutily zůstat v Praze. Říkal jsem si, že volit na Hradě bude určitě zážitek,“ prozrazuje student.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prvním dnu voleb informovala redaktorka Květa Moravcová

Krátce po začátku voleb museli hlasování přerušit v jedné z volebních místností v Opavě. Zkolabovala tam členka komise, kterou podle mluvčí magistrátu Lady Dobrovolné záchranáři odvezli do nemocnice.

„Jednalo se o paní starší 70 let. Příčina jejího kolapsu nám není přesně známa, nicméně se obáváme, že mohlo jít o něco vážnějšího, protože údajně podle svědků přivolaní záchranáři prováděli masáž srdce,“ říká Dobrovolná. Město pak muselo narychlo sehnat náhradníka.

Asi nejstarší volební urnu mají v Přebuzi, údajně pochází z první republiky

Číst článek

Záchranáři naopak nedokázali pomoci 81leté voličce z Frýdku-Místku. Žena upadla do bezvědomí krátce poté, co odvolila.

Volilo se také v nemocnicích, například ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice. „Tak je to dobré, protože bych se k volbám nedostal,“ říká pacient. „Vrchní sestra se ptala, jestli někdo půjde. Tak jsem říkala, že půjdu. Ale už jsem to měla vyřízené, než jsem šla do nemocnice,“ svěřuje se pacientka.

Desítky lidí dorazily během prvních minut k volbám na Slovensku a v Británii

Číst článek

K volbám přišli také první vězni - ve Stráži pod Ralskem se k volbám přihlásilo přes 440 odsouzených, tedy více než dvě třetiny tamních voličů. V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou už odvolilo nejméně 34 procent přihlášených voliček.

Volební místnosti se dnes zavřou ve 22 hodin, znovu se otevřou v sobotu v osm hodin dopoledne. Volby skončí ve 14 hodin. Pokud lidé nedostali hlasovací lístky poštou nebo si je třeba omylem poničili, dostanou od volební komise nové.

ČRo, krw, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme