Sledovali jsme ONLINE: První den prezidentských voleb skončil. Všichni kandidáti už hlasovali

V deset hodin večer skončil první den voleb, ze kterých vzejde nový prezident České republiky. Podle dostupných informací zatím volby neprovázely žádné komplikace. Volební účast je poměrně vysoká. Nástupce Václava Klause si lidé vybírají z celkem devíti registrovaných kandidátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku začala poprvé v historii přímá volba prezidenta | Foto: Filip Jandourek

Všichni uchazeči o prezidentské křeslo už odevzdali svůj hlas. Mezi prvními za velkého zájmu médií odvolil Jan Fischer, s hlasováním si pospíšili i Jiří Dienstbier a Vladimír Franz. Podle něj je důležitější než výsledek voleb to, že se společnost začala probouzet.

Později odpoledne vhodili lístek do volební urny také prezidentský kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman a kandidát ODS Přemysl Sobotka. Do vozu Karla Schwarzenberga narazilo při odjezdu z volební místnosti na zasněžené silnici auto. Nehoda se obešla bez zranění.

Jako první z žen, které se o funkci hlavy státu ucházejí, hlasovala šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Vzkázala, aby lidé volili rozumem a citem. Po ní odevzdala hlas i druhá prezidentská kandidátka, herečka Táňa Fischerová. Posledním uchazečem o Hrad, který se do volební místnosti dostavil, byla europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Herget radí, jak postupovat při volbě prezidenta

Krátce po začátku voleb dorazil do volební místnosti v pražských Kobylisích i končící prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Vyvrátil tak spekulace o tom, že se vyhne lidovému hlasování, které dříve ostře kritizoval. Zdůraznil také, že lidé by se neměli nechat při hlasování ovlivnit mediální kampaní.

Na historicky první přímou prezidentskou volbu v České republice dohlížejí pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Šéfka mise upozornila, že na legislativní rámec voleb si stěžovala řada lidí.

Své pozorovatele vyslal také běloruský nevládní sektor. Navštívit by měli stovku hlasovacích míst po celé republice, aby se naučili standardy volebního pozorování.

Prezidentské volby zatím budí v téměř celé České republice velký zájem voličů. Mnohde se před volebními místnostmi tvoří fronty. Při zachování dosavadních trendů by prý mohla volební účast přesáhnout 60 procent. Bude tak zřejmě vyšší než při jiných volbách.

Voliči oceňují především to, že mohou hlavu státu vybrat sami. Nejčastěji se rozhodují podle minulosti jednotlivých kandidátů a také podle jejich vystupování během kampaně. Volební místnosti se otevřou i zítra mezi 8. a 14. hodinou.

Pravidla volby nejsou složitá

Pro občany jsou pravidla v podstatě velmi podobná jako při volbách do Senátu. Každý oprávněný volič dostal v minulých dnech do schránky obálku s lístky všech devíti kandidátů. Obálku si přinese do volební místnosti s sebou a prokáže se komisi občanským průkazem nebo pasem, nebo voličským průkazem.

Klaus hlasoval mezi prvními. Voliče vyzval, ať vybírají prezidenta podle své hlavy

Číst článek

Komisaři pak každému vydají prázdnou hlasovací obálku a volič do ní za plentou vloží lístek se jménem svého favorita. Lístek se nijak neoznačuje, ani se na něm nic nezaškrtává a nekroužkuje. Hlasovací obálka se nezalepuje a lidé ji otevřenou vhodí do volební urny.

V dětství se setkala s TGM. Jeho odkaz měla na paměti i při volbě budoucí hlavy státu

Číst článek

V případě, že volič nebude mít hlasovací lístky u sebe, může si je vyzvednout přímo ve volební místnosti.

Pokud by některý z kandidátů získal hned v prvním kole nadpoloviční počet všech hlasů, vyhrává a stává se prezidentem přímo. Tato varianta ale není příliš pravděpodobná, protože kandidátů je celkem 9. Proto se zřejmě bude za 14 dní konat druhé kolo, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti.


Český rozhlas, Katka Brezovská, Jan Herget, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme