Sledovali jsme ONLINE: Skončil první den voleb, volební místnosti se otevřou opět v sobotu ráno

V Česku se pro dnešek zavřely volební místnosti. Lidé budou obecní zastupitelstva a třetinu senátorů vybírat zase v sobotu od 8 do 14 hodin. Na radnice kandiduje rekordní počet zájemců, přes 233 tisíc. Své hlasy můžou lidé odevzdat u skoro 1500 okrskových komisí po celé republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2014 | Foto: Filip Jandourek

Voliči z velkých měst, třeba Prahy, Brna nebo Ostravy, budou v komunálních volbách rozhodovat dvakrát. Vyberou své zástupce do magistrátu města a do zastupitelstva své městské části či obvodu.

„Volič dostane dva hlasovací lístky, jeden pro zastupitelstvo své městské části a druhý pro magistrát. Oba tyto hlasovací lístky označí a vloží do společné úřední obálky,“ říká Jiří Prox z Českého statistického úřadu.


Na lístcích pro komunální volby se nekroužkuje, ale křížkuje. Volič má tolik hlasů, kolik bude mít členů zastupitelstvo. Toto číslo najde na lístku.

„Volič může využít všechny tyto své hlasy, může jich samozřejmě využít méně, ale nikdy ne více. Může volit to dané uskupení, čili využije jeden hlas, kdy učiní křížek u názvu tohoto uskupení. Případně může rozprostřít své hlasy mezi jednotlivá uskupení, sdružení, politické strany,“ vysvětluje Jan Cieslar ze statistického úřadu.

Když ale volič zakřížkuje stranu a pak jednotlivé kandidáty z jiných, dává tím přednost uchazečům s křížkem. Teprve zbytek jmen do zastupitelstva doplňuje ze strany, kterou označil.

O 27 senátních křesel usiluje 242 kandidátů. Hlasovací lístky do Senátu se ale na rozdíl od jiných voleb nijak neupravují.

„Na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny, kdy se volí na základě poměrného systému, volby do Senátu probíhají podle systému většinového. Každý kandidát má svůj hlasovací lístek; volič si vybere jeden hlasovací lístek, nijak ho neupravuje a tento lístek vloží do úřední obálky,“ zdůrazňuje Jan Cieslar.

Pokud v prvním kole senátních voleb nezíská žádný kandidát v daném obvodě víc než polovinu hlasů, rozhodne se za týden mezi dvěma nejúspěšnějšími v kole druhém.

Vyzkoušeli jsme: Spočítat hlasy z volebního lístku v Praze trvá průměrně 7 minut

Číst článek

K volbám je nutné přijít s dokladem totožnosti, buď s občanským průkazem, nebo pasem. Když někdo občanku ztratí nebo na poslední chvíli zjistí, že mu už neplatí, může požádat o vystavení takzvané rychloobčanky.

„Některé pověřené obecní úřady budou vydávat takzvané rychloobčanské průkazy i druhý den voleb, to znamená v sobotu. A my si tedy budeme moci požádat o tuto rychloobčanku, která se vydává právě za účelem volebního práva,“ dodává Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Volební místnosti byly tradičně otevřené v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu budou otevřené od 8 ráno do 14 hodin.

Zeman odvolil na pražských Lužinách. Věří, že účast v komunálních volbách bude vysoká

Číst článek

Volby 2014 | Foto: Filip Jandourek

ČTK, ČRo, Lenka Jansová, mta, Martin Hromádka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme