Sledujte zatmění Slunce bezpečně. Diskety a sklíčka oči neochrání

Přibližně od půl desáté a šesti minut bude možné pozorovat na území Česka částečné zatmění Slunce. Vesmírný úkaz potrvá zhruba dvě hodiny a bude při něm lépe vidět i Venuše. Nenechte si to ujít, ale nepodceňujte při pozorování ochranu očí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek úplného zatmění Slunce na Marshallových ostrovech v roce 2009

Začátek úplného zatmění Slunce na Marshallových ostrovech v roce 2009 | Foto: Miloslav Druckmüller

K tomu, abychom vesmírnou show dobře viděli, je nutné oslabit jas slunečního svitu. Prosté zeslabení světla však podle odborníků nestačí k tomu, abychom chránili zrak před škodlivým ultrafialovým zářením. Z tohoto důvodu se podle Jana Šifnera pro pozorování nehodí oblíbená začouzená nebo barevná sklíčka. Vhodné nejsou ani v minulosti doporučované diskety.

Dobře fungují například svářečské kukly. Vybavené by měly být svářečským štítem stupně 13. Elektrický oblouk má totiž stejné vlastnosti jako Slunce. Lidem, co chtějí úkaz pozorovat bezpečně, by doporučil použít brýle na pozorování slunce, které mají zabudovanou speciální fólii.

V Česku bude možné sledovat vzácný úkaz skoro až do pravého poledne. Maximální fáze nastane přibližně ve tři čtvrtě na jedenáct, přesné časy pozorování se ale budou lišit v minutách. Čím více na západ, tím dříve se zatmění odehraje. V maximální fázi Měsíc zakryje skoro tři čtvrtiny slunečního kotouče.

Přesné časy pozorování se liší podle lokality. V české metropoli začne úkaz v 09.37, maximální fáze nastane v 10.45 a skončí v 11.57. V Plzni zatmění začne už v 09.35, zatímco v Ostravě začne až v 09.41 a skončí až dvě minuty po poledni. Počasí by mělo přát pozorovatelům téměř po celé republice.

„Částečné zatmění je takové, že si člověk ani nevšimne, že došlo k poklesu jasu slunečního kotouče nebo okolí. Ale když se na Slunce dívá správnými prostředky, uvidí, že ho zakrývá kolečko,“ přibližuje Jan Šifner z pražského planetária, co se bude odehrávat dopoledne na obloze.

Zatmění Slunce | Foto: Český rozhlas

Ne všichni se ale na pozoruhodný fyzikální jev těší. Třeba energetici ho vyhlížejí s obavami, protože se při něm sníží výkon slunečních elektráren. Při zcela jasném počasí bude v soustavě najednou chybět až 800 megawattů. To je, jako by vypadl jeden blok v Temelíně.

Půjde o největší zatmění Slunce nad územím Česka viditelné mezi roky 2011 až 2026. Měsíc při něm zakryje přes 74 procent slunečního disku. Vzácnější je úplné zatmění Slunce, které pro jedno místo na Zemi statisticky vychází jednou za 400 let.

Připravují proto přečerpávací a parní elektrárny, kdy v době zatmění byl nedostatek elektřiny. A ještě kritičtější chvíle pro ně nastane po obnovení běžného provozu.

„Ten nárůst výkonu bude velmi rychlý. Bude v celé Evropě zhruba 800 megawattů za minutu. To znamená jako by každou minutu do soustavy přifázoval jeden Temelín. Tento výkon se bude muset také nějakým způsobem zvládnout., tím že nějaký výkon v klasických elektrárnách naopak odstavíme,“ vysvětluje Miroslav Šula ze společnosti ČEPS.

Zatmění Slunce nastává, když se Země, Měsíc a Slunce dostanou na obloze do jedné přímky. Dnešní zatmění bude v pořadí už 9545 od roku 0. Úplné zatmění bude možné pozorovat v Severním moři, přesněji na Faerských ostrovech a Špicberkách. V Česku k dalšímu zatmění dojde za šest let.

Průběh zatmění Slunce 20. března 2015 v České republice | Foto: Expresní astronomické informace

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme