Slibovaná férová kampaň se v posledním týdnu nesla ve znamení útoků a omluv

Jen pár hodin zbývá do začátku druhého kola historicky první přímé volby prezidenta České republiky. Končí i první předvolební prezidentská kampaň. Výsledky toho, jak byly týmy Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga úspěšné a kdo usedne v prezidentském úřadě, budou známé zítra odpoledne. Jisté už však je, že na začátku proklamované sliby o férové kampani bez osobních útoků vzaly tento týden za své.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlasová debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na stanici ČRo 1 - Radiožurnál. | Foto: Filip Jandourek

V kampani zazněly nepravdy, osobní útoky na rodinné příslušníky, následné omluvy a uvádění na pravou míru. I vytahování témat, která by mohla soupeři zavařit.

Karel Schwarzenberg jako první požádal o omluvu, když tým Miloše Zemana vypustil nepravdivou informaci, že na rodovém majetku jeho ženy visí obrazy s nacistickou tématikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o útocích a omluvách v prezidentské kampani natočila redaktorka Věra Masopustová.

„K ženě, která je ještě k tomu postižená, to není moc hezké. Tak jestli byste se za to omluvil,“ vyzval Schwarzenberg svého protivníka.

Miloš Zeman tak učinil. „Nebylo to sice moje prohlášení, ale prohlášení mého týmu, jenomže šéf tohoto týmu nese odpovědnost za vše dobré i zlé. Prosím proto, abyste i Vy, znovu, přijal moji omluvu,“ reagoval Zeman.

Tato omluva nebyla poslední, následovala další, tentokrát v obráceném gardu.

„Vy osobně svými ústy jste na tiskové konferenci v Olomouci prohlásil, že součástí takzvaného kartelu Klaus-Zeman byla i nedávná Klausova amnestie, kterou jsem já přitom velmi ostře odsoudil. Označil jsem ji dokonce za zločin, zejména článek 2, nikoliv pouze za chybu,“ řekl Zeman.

Řešila se i otázka bydlení Schwarzenbergovy přítelkyně

Podotkl, že Schwarzenberg v první reakci Klausovou amnestii pochválil. „Takže podobně jako já jsem se vám omluvil, dnes protože to pokládám za drzost, tak bych od vás žádal buď omluvu, anebo jakýkoliv důkaz pravdy, že jsem se na Klausově amnestii, kterou já ostře odsuzuji, jakýmkoliv způsobem podílel,“ žádal Zeman.

Schwarzenberg se hájil, že neříkal, že amnestii „spískal“ Zeman, ale že se spolupráce osvědčila i u lidí, kteří jsou s ním spojeni.

„Já se omlouvám, pokud jste pochopil tak, že jsem vás obvinil, že jste byl přímo na té amnestii vinen, za to se omlouvám, jestli to takto bylo chápáno,“ uvedl Schwarzenberg.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se v televizním vysílání TV Nova vyjádřili k amnestii, Benešovým dekretům nebo k tomu, co by dělali, kdyby nebyli zvoleni (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Miloš Zeman se pustil i do osobního útoku. „Kdysi jste si hrál s Táňou Bílou, nu a tato učitelka, mimochodem v tomto učilišti nakonec díky vašemu rozhodnutí přišla o služební byt, ve kterém bydlela, a protože neměla byt náhradní, musela se odstěhovat ke svým příbuzným. Je toto opravdu ochrana slabých a chudých?“ ptal se Zeman.

Schwarzenberg v reakci uvedl, že Táňa Bílá je od dětství jeho přítelkyně. „Ona se odstěhovala do Písku, poněvadž tam měla své povolání, nikoli že já bych ji byl vyštípal, my jsme dodnes velcí kamarádi,“ řekl.

Tuto skutečnost paní Bílá potvrdila v médiích, kde také popřela, že by jí z bytu vyhodil Karel Schwarzenberg. Odešla z něj prý několik let předtím, než byl Schwarzenbergům čimelický zámek vrácen.

Účet za to, jaká byla kampaň i chování jednotlivých prezidentských kandidátů v ní, začnou voliči sčítat už dnes. Podtrženo a sečteno bude v sobotu odpoledne.

Věra Pfeifferová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme