Slintavka a kulhavka: Praha se cítí bezpečně, v EU chybí maso

Česká republika zatím nerozšíří opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky. Rozhodla o tom Ústřední nákazová komise Ministerstva zemědělství. Nepotvrdilo se totiž rozšíření choroby na evropský kontinent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa Státní veterinární správy Josefa Holejšovského zatím plně postačují přijatá opatření.

Česká republika bude na pražském letišti pokračovat v dezinfekci obuvi cestujících z Anglie a Severního Irska. V platnosti zůstává také nejvyšší pohotovost v chovech hospodářských zvířat. Jak Českému rozhlasu řekl ministr zemědělství Jan Fencl, tato opatření jdou zatím na náklady těch, kdo je provádějí.

Některým státům Evropské unie hrozí nedostatek masa. Švédsko oznámilo, že přísná opatření Evropské unie na potlačení epidemie slintavky a kulhavky ohrozí jeho masný trh. Unie rozhodla o čtrnáctidenním zákazu transportu zvířat a masa na celém území patnáctky a týdenním embargu na pořádání dobytčích trhů.

Švédsko není soběstačné ve výrobě masa a zákaz dovozu zvířat se projeví během několika málo dnů na nedostatku masných výrobků v obchodech. To dnes v Bruselu prohlásil nejmenovaný švédský diplomat s tím, že přísná opatření kvůli slintavce a kulhavce přinesou jeho zemi vážné problémy.

Navzdory těmto výrokům největší paniku způsobuje epidemie stále ve Francii. Paříž oznámila, že od konce února už zlikvidovala přes padesát tisíc kusů zvířat. 20 tisíc z nich pochází z Velké Británie. Francouzská vláda vyplácí farmářům za každý poražený kus 500 franků, což je asi 3 500 českých korun. Hysterie kolem slintavky a kulhavky se během dneška rozšířila také do Belgie a Itálie. Například italský ministr zemědělství pokládá opatření Unie proti epidemii za velmi mírné a chce nadlouho zakázat dovoz určitých druhů zvířat do své země.

Makedonie zakázala kvůli obavám z šíření kulhavky a slintavky dovoz masa, mléčných výrobků a sýrů. Jak uvádí náš zvláštní zpravodaj ve Skopje Robert Mikoláš, tento zákaz výrazně postihne i vojáky KFOR v Kosovu.

Makedonský ministr zemedělství vydal zákazu dovozu živých zvířat, masných i mléčných produktů, a to s platností od dnešního dne. Platí to i pro transport přes Makedonii do dalších zemí. To postihne i vojáky mezinárodních sil KFOR rozmístěných v Ksosovu, kteří jsou na dodávkách potravin závislí. Na bulharsko-makedonských hranicích několik kamiónů s masem, kterým nebyl vstup povolen. Zákaz se týká i příslušníků českého kontingentu. Jak představitelé naší armády problém vyřeší, není zatím jasné. Existují jen dvě možnosti: Buď dopravovat produkty letecky z Prahy přímo do kosovské Prištiny nebo se budou muset čeští vojáci části svého jídelníčku vzdát.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme