Sloučení ministerstev je populismus, říkají o návrhu VV koaliční partneři

Věci veřejné představili nový návrh, jak ušetřit peníze na církevní restituce. Chtějí zrušit, případně spojit vybrané státní úřady. Koaličním partnerům nápad představí v pondělí, kdy restituce bude řešit K9. Ti ale návrh nejmenší vládní strany považují spíše za populistický krok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011, Miroslav Kalousek a Vít Bárta | Foto: Filip Jandourek

Podle TOP 09 a ODS je dohoda o restitucích uzavřená a nejmenší vládní strana si nemá klást podmínky.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík Radiožurnálu řekl, že takovou podmínku Věcí veřejných pro podporu církevních restitucí v podobě úspor na ministerstvech chápe spíše jako snahu VV zviditelnit se:

„Pokud oni chtějí někde získat dvě nebo tři miliardy korun na církevní restituce, které jsou s vyplácením plánovány příštích 30 let, tak ani sloučením toho či onoho ministerstva nezaručí, že se skutečně ušetří a že to bude fungovat po celých 30 let.“

„Je to spíše snaha upoutat na sebe pozornost v době, kdy jim voličská přízeň příliš nepřeje,“ myslí si Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koaliční partneři označují návrh Věcí veřejných sloučit vybrané úřady za populistický

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nechápe, proč s takovou podmínkou Věci veřejné přicházejí teď:

„Jednání o církevních restitucích probíhala řadu měsíců a všem bylo zřejmě, že se jedná z části o finančí a z části o materiální vydávání majetku. Tudíž tyhle ty názory, když přicházejí až teď návrhy na to, jak a kde vzít peníze, tak se mí zdají spíše motivovány tím, zastavit proces vyrovnání se s církvemi a náboženskými společnostmi, než opravdu tomu napomoci.“

„Jediné, co mě napadá, že je to takové vyhovění nějakým průzkumům veřejného mínění, které říkají, že většina občanů České republiky si to vyrovnání nepřeje, takže Věci veřejné přispěchaly, aby se zalíbily. Ale nechci to říkat prostě jenom takhle, možná že jsou tam i motivy jiné,“ míní Němcová a dodává:

„Pokud jde o to finanční krytí, musím říci, že dvě miliardy ve státním rozpočtu jsou jako 20 korun v rozpočtu člověka, který bere 10 tisíc korun. Prostě ty umí najít, umí je ušetřit a stejně tak to bude muset umět najít i stát.“

Věci veřejné chtějí kvůli církevním restitucím slučovat ministerstva

Číst článek

Ministr financí Miroslav Kalousek si myslí, že by si Věci veřejné neměli klást další podmínky, když už je dohoda o církevních restitucích uzavřená.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura říká, že návrh o církevních restitucích a úspory v centrální správě jsou dvě samostatné věci. Občanští demokraté prý šetření v centrální správě ale obecně podporují.

Různí politici už mnohokrát navrhovali třeba sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí, nebo třeba ministerstva hospodářství a místního rozvoje. Návrhy nikdy neprošly.

Pokud ve středu vláda restituce neschválí, bude to TOP 09 podle Gazdíka považovat za porušení koaliční dohody.

Stát se dohodl s církvemi vrátit jim více než polovinu zabaveného majetku a během 30 let vyplatit 59 miliard korun plus inflaci. Věci veřejné se teď ale zdráhají zvednout ruku.

Tereza Bartůňková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme