Sloučení ODA a US není na programu dne

Sloučení Občanské demokratické aliance a Unie svobody není v nejbližších měsících možné. Podle předsedkyně unionistů Hany Marvanové její strana nemůže přijmout ultimátum lidovců, kteří požadují okamžitou integraci obou subjektů, jinak hrozí, že členové ODA nebudou na společných kandidátkách Čtyřkoalice."Pod takovým tlakem časovým nebo vnějším není možné a já bych to ani jako předseda nepodporovala, abychom se integrovali, protože takováto integrace by nebyla na základě vzájemné a svobodné dohody zúčastněných stran," trvá na svém Hana Marvanová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice, Martin Hromádka

"Pokud by taková integrace byla vynucena pod nějakým tlakem, tak by taková strana stejně nemohla normálně fungovat. Navíc pokud bychom na takovýto tlak přistoupili, nemohla by to schválit členská základna Demokratické unie a Unie svobody, která vždycky klade důraz na to, abychom takové zásadní věci nejdřív prodiskutovali uvnitř strany a potom teprve činili nějaké závěry," připomíná Hana Marvanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

H.Marvanová:Ultimatum nemůžeme přijmout

Šéf lidovců Cyril Svoboda v úterý v podvečer naznačil, že jeho strana bude trvat na sloučení unionistů s Občanskou demokratickou aliancí nebo na vyškrtnutí aliance ze společných kandidátek čtyřkoalice. O tom, včetně řešení dluhu ODA a tedy i budoucím postavení této strany v koalici budou ve středu večer dále jednat předsednictva KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

Nepřítomnost šéfa ODA Michaela Žantovského, který je na dovolené, je podle Svobody důvodem, proč ve středu nebude zasedat čtyřkoaliční rada. Předseda KDU-ČSL ale doufá, že s unionisty dospějí k vyřešení celé záležitosti.

Občanská demokratická aliance je ochotna přistoupit na způsob splácení svého mnohamiliónového dluhu podle návrhu Unie svobody-DEU. Prohlásil to v úterý místopředseda ODA Oldřich Kužílek s tím, že Aliance proto zveřejní jména lidí, kteří jí půjčili na zaplacení části dluhu.

Aliance je ochotna také sestavit splátkový kalendář k ročním splátkám ve výši pět miliónů korun. ODA ale nehodlá změnit nadaci, na kterou by Česká pojišťovna větší část dluhu ODA ve výši přes 56 miliónů korun převedla. Unionistům stejně jako lidovcům vadí, že chce ODA splácet dluh Nadaci vzdělávacích programů, kterou spoluzakládala.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme