Slováci nás nezachrání, říká rektor Masarykovy univerzity. Do mezinárodních vod jí má pomoct angličtina

Masarykova univerzita chce jen cizojazyčné docenty. Habilitační spisy budou budoucí docenti obhajovat jen v angličtině nebo jiném světovém jazyce. Škola totiž chce mít mezinárodní standardy.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Změnu univerzita zavede v roce 2021 jako první česká veřejná vysoká škola. O jejím zavedení ale do budoucna přemýšlí i pražská ČVUT, uvádí Lidové noviny. Třeba Univerzita Karlova nic takového zatím nepřipravuje. Na Univerzitě Palackého v Olomouci jsou anglicky psané habilitace nepovinné.

„Slováci nás nezachrání. A bez angličtiny jako moderní nástupkyně latiny se k nám nevydá nikdo další," uvedl k rozhodnutí na svém twitterovém profilu rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Podle něj se bez využívání anglického jazyka škola mezi 200 univerzit světa nedostane.

Podle deníku Masarykova univerzita o podobném postupu přemýšlí také u doktorských prací. Kritici nového pravidla se bojí problémů při překladu specifické české terminologie nebo úpadku odborné češtiny kvůli upřednostňování cizího jazyka. Škola počítá i s možností udělit výjimku, třeba docentům české literatury.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme