Slovanská epopej zůstává v Moravském Krumlově, přestože už měla být v Praze

Právě dnes měla v pražském Veletržním paláci začít výstava slavného cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej. Kvůli ní měla být dvacítka pláten už na konci července přestěhována ze zámku Moravský Krumlov. Tamní starosta a rada města toto stěhování tehdy ale zakázali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Hlavní město Praha se hádá s šestitisícovým Moravským Krumlovem o to, komu Slovanská epopej patří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o Slovanskou epopej sleduje redaktorka Michaela Vetešková

Moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý říká, že morální právo na ni má Krumlov, protože epopej před padesáti lety zachránil.

Jedním dechem dodává, že není vůbec jasné, jestli nepatří epopej potomkům Alfonse Muchy, protože Praha nesplnila závazek a pro dvacítku olejomaleb nepostavila vlastní pavilon, jak si to Alfons Mucha přál.

„V darovací smlouvě z roku 1913 bylo podmínkou, že Praha vystaví k tomu účelu zvlášť určený pavilon, kde se bude epopej vystavovat. Tato podmínka nebyla splněna, takže darovací smlouva je platná, ale není právně účinná,“ připomněl Mokrý.

Praha se domáhá vrácení díla u soudu

Radní pro kulturu z pražského magistrátu Ondřej Pecha považuje chování Moravského Krumlova za nepochopitelné. Žádný soud podle něj nikdy nezpochybnil, že epopej patří Praze.

„Mámě na to několik právních rozborů, které jednoznačně hovoří o tom, že tím, že Praha vydala potvrzení, že převzala po částech od Alfonse Muchy toto dílo a na základě tohoto potvrzení byla vyplacena Alfonsi Muchovi odměna, tak dílo přešlo do vlastnictví hlavního města Prahy,“ uvedl Pecha.

Teď se magistrát v boji o dílo Alfonse Muchy obrátil na znojemský okresní soud. Žalobou se domáhá navrácení díla, které už dávno mělo viset ve Veletržním paláci.

Zatím si obrazy o českých a slovanských dějinách prohlížejí návštěvníci moravskokrumlovského zámku, a to i přesto, že obě města spolu už v červenci podepsala předávací protokoly a Krumlov nemá s Prahou uzavřenou žádnou smlouvu na zápůjčku díla.

Tento stav může trvat měsíce a jisté je akorát to, že návštěvnost zámku je vysoká a peníze ze vstupného tečou do pokladny Moravského Krumlova.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme