Česko a Polsko pomohou s ochranou slovenského vzdušného prostoru, ministři podepsali dohodu

Česko a Polsko svými vojenskými letadly od září pomohou Slovensku s ochranou jeho vzdušného prostoru. Příslušnou deklaraci v sobotu podepsali ministři obrany daných tří zemí, za Česko tak učinila ministryně Jana Černochová (ODS). Slovensko se po ruské invazi rozhodlo předčasně ukončit provoz bitevníků MiG-29 ze sovětské éry a objednané nové americké stíhačky F-16 ještě nedostalo. Není vyloučeno, že migy předá Ukrajině.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava (Aktualizováno: 17:13 27. 8. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun Mig-29

Stíhací letoun Mig-29 | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí, do střežení vzdušného prostoru členských států NATO se zapojuje od roku 2009. Čeští letci takto opakovaně působili na Islandu a v Pobaltí.

Česká republika už také velí mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO, které po ruském napadení Ukrajiny vzniklo na Slovensku. O tom, zda na Slovensko v případě potřeby poletí česká stíhačka Gripen nebo polský vojenský letoun, se bude rozhodovat případ od případu.

„Má to tu výhodu, že naši piloti trénují, stroje jsou pořád v provozu. Je to vzorová ukázka spolupráce sousedních zemí. Do bezprostřední blízkosti tohoto regionu, ve kterém žijeme, přišla válka. Moc dobře si vážíme toho, co pro nás znamená svoboda,“ řekla novinářům ministryně obrany Černochová (ODS).

„Chceme, aby stejným způsobem k té svobodě mohly směřovat i jiné země na východ od nás, konkrétně Ukrajina,“ dodala Černochová.

Migy možná dostane Ukrajina

Je to velký okamžik ukazující, „jak silné je nejen naše spojenectví v rámci Severoatlantické aliance a Evropské unie, ale i bratrství mezi našimi zeměmi“, řekl o zmíněné dohodě slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Zvětšení, modernizace i plnění závazků vůči NATO. Slovensko chce zcela změnit svou armádu

Číst článek

Doplnil, že Česko i Polsko budou ochranu slovenského vzdušného prostoru zajišťovat do roku 2024, kdy by mělo Slovensko dostat nové stíhačky ze Spojených států.

Naď nevyloučil, že slovenské migy dostane Ukrajina. „Jednáme s našimi partnery a spojenci o tom, co dále budeme s těmito stroji dělat. U nás je politická vůle a má to i smysl, abychom pomohli těm, kdo to potřebuje,“ uvedl ministr. Slovensko má podle dostupných informací zhruba desítku strojů MiG-29.

Dohodu na tzv. Air Policingu podepsali ministři obrany na slovenské vojenské letecké základně Kuchyňa, kde se o tomto víkendu konají mezinárodní letecké dny SIAF 2022.

Součástí programu dvoudenní akce je také veřejná rozlučka s bitevníky MiG-29, které slovenská armáda používala.

Migy Slovensko získalo dělením majetku při rozdělení Československa. Česká armáda už v roce 1995 vyměnila letouny MiG-29 za polské vrtulníky W-3 Sokol. Páteř polského vojenského letectva tvoří stíhačky F-16.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme