Slovensko je u českých turistů po 20 letech opět populárnější než Chorvatsko

Češi se vracejí na Slovensko. Chorvatsko bylo nejpopulárnější destinací pro české turisty zhruba 20 let. Loni ale prudce vzrostl zájem o Slovensko. Z České republiky tam vyjelo meziročně o tři čtvrtiny více lidí, celkem 837 tisíc. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoké Tatry | Foto: Miroslav Chnurik

Slovensko se vrací na výsluní zájmu našich turistů z několika příčin. Například zlevnily pohonné hmoty. A protože Slovensko je blízko, začali tam lidé více jezdit. Podobně jako do Německa.

Turisté porovnávali také ceny a právě slovenské se jim zjevně zdály příhodnější. Také odpadá jazyková bariéra. Zároveň hraje roli i pocit větší bezpečnosti vzhledem k teroristickým útokům v jiných zemích nebo k migrační vlně.

To jsou třeba důvody, proč klesl zájem o Egypt nebo Řecko. Nicméně zrovna o tyto dvě země zájem zase roste.

Po Slovensku jako cíl českých turistů následovalo Chorvatsko - tam jelo přes 720 tisíc Čechů, pak Itálie, Rakousko, Řecko, Maďarsko, Turecko, Francie, Španělsko a Egypt.

Evropa vítězí nad exotikou

Letos dávají lidé obecně přednost Evropě před exotikou. Právě kvůli bezpečnostní situaci. A to se projevuje na růstu cen ubytování.

„V případě tradičních evropských destinací jako je Řecko, Španělsko, Bulharsko, Chorvatsko, Italie, jsou průměrné ceny prodaného zájezdu vyšší o 500 až 1500 korun na osobu,“ potvrzuje Kateřina Petříčková z Asociace cestovních kanceláří a agentur.

„Ceny zájezdů vzrostly z důvodu vysoké poptávky celé Evropy po tradičních destinacích,“ dodává.

Vzhledem ke slabšímu kurzu koruny lidé v poslední době trávili v průměru v zahraničí kratší dovolené a tento trend platil i loni. Počet delších pobytů klesl o 7,5 procenta.

Doba přenocování se zkrátila, v zahraničí strávili čeští turisté v průměru necelých 8 dní. Průměrné výdaje na jednu delší cestu se snížily o 120 korun na téměř 12,5 tisíce na osobu a pobyt.

Nejoblíbenější zahraniční destinace českých turistů v roce 2015 | Foto: ČTK

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme