Slovenský Ústav paměti národa se ve sporu s Babišem obrátil na Nejvyšší soud SR

Dovolání k Nejvyššímu soudu SR kvůli údajné spolupráci Andreje Babiše s StB podal slovenský Ústav paměti národa. Chce tak zvrátit pravomocný rozsudek v případu českého ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Soud v létě rozhodl, že Babiš byl jako agent StB evidován neoprávněně. Podle Ústavu paměti národa ale soud použil nezákonné důkazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Ústav slovy svého mluvčího Tibora Uljackého už dřív ve vysílání Radiožurnálu označil rozsudek slovenského soudu za rozporuplný.

„Podle našeho názoru měl soud žalobu zamítnout bez toho, aby se vůbec zabýval otázkou, zda žalobce byl, nebo nebyl agentem Státní bezpečnosti,“ řekl tehdy Uljacký.

Babiš uspěl se žalobou, kterou chtěl očistit své jméno, nejprve u Okresního soudu Bratislava I. Po odvolání Ústavu paměti národa krajský soud verdikt soudu první instance koncem letošního června potvrdil.

Ústav paměti národa předložil soudu v líčení ohledně Babišovy žaloby 12 svazků, ve kterých byla zmiňována činnost agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše.

Babiš nebyl agentem StB, potvrdil Krajský soud v Bratislavě

Číst článek

Ústav před soudem tvrdil, že podle archivních dokumentů se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci jako agenta.

Bývalý důstojník StB Július Šuman, jenž Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci během své výpovědi u okresního soudu popřel.

Andrej Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Opakovaně řekl, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu do kontaktu s příslušníky StB přišel. Podle něho se ale jen zajímali o obchodní aktivity podniku.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme