Slovenští lékaři tvrdí, že práce kandidáta na šéfa IKEMu je plagiát

Lékaři ze Slovenska dnes tvrdili, že práce Jiřího Froňka je plagiát. Jiří Froněk se uchází o post přednosty transplantační chirurgie v pražském IKEMu. Dosavadní šéf Miloš Adamec v době výběrového řízení upozornil, že práce jeho protikandidáta není původní, což Froněk odmítá a hodlá se bránit soudní cestou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEM | Foto: Tomáš Adamec

Na dnešní tiskové konferenci promluvili dva slovenští lékaři Peter Baláž a Ivan Matia. Dokládali, že právě oni prováděli klíčové pokusy na tenkém střevu potkanů v roce 2001 v Košicích. Oba tvrdili, že doktor Froněk s nimi nespolupracoval a přesto se jeho práce obsahově shoduje s prací doktora Baláže.

Český chirurg Jiří Froněk, který nyní působí na prestižní klinice v Londýně, už dříve uvedl, se bude proti nařčení z plagiátorství bránit u soudu.

Která ze dvou prací je plagiát, teď posuzují nezávislí odborníci, zatím ale nezveřejnili žádný výsledek.

Slovenští lékaři dnes pracují v IKEMu a shodně prohlásili, že pokud ústav povede doktor Froněk, podají oba výpověď.

Až do vyřešení sporu o plagiát vědecké práce je výběrové řízení na šéfa transplantační chirurgie zastaveno.

Celá kauza má hned čtyři účastníky. Na jedné straně stojí údajný plagiátor, chirurg Froněk. Proti němu pak šéf kliniky Miloš Adamec a dva další chirurgové z IKEMu - Ivan Matia a Peter Baláž, kteří ho obviňují z podvodu.

Froněk prý měl ve své disertaci použít výsledky experimentu na potkanech, který Matia a Baláž podle svého tvrzení udělali v letech 1998 až 2002 v Košicích. Peter Baláž si na tomto experimentu také pak postavil podle svých slov téma své disertační práce. A tady je právě jádro sporu. Obě disertace vycházejí ze stejného výzkumu.

Zajímavé je srovnání obou disertací. Froněk si její téma zapsal v Praze v roce 1999 a obhájil ji v Olomouci v roce 2004. Baláž si téma výzkumu zapsal až v roce 2001 a práci obhájil v roce 2005 v Košicích, tedy o rok později než Froněk.

Navíc oběma chirurgům vycházely v době experimentu na potkanech společné články v odborných mezinárodních časopisech. Baláž přiznává, že se na začátku experimentu v tématu výzkumu inspirovali s Matiou od chirurga Froňka. Je tedy pravděpodobné, že tak museli všichni na testování zvířat spolupracovat. To ale Baláž popírá.

Kdo na výzkumu pracoval je vidět tady: http://www.hpb.cz/cz/cas/01-2-3/main.html

Jan Herget, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme