Řešení ‚chytré horákyně‘. Brněnský festival nakonec od kraje peníze získá, ale ne na dvě kontroverzní hry

Jihomoravský kraj dá milion korun na uplynulý festival Divadelní svět Brno, peníze ale podle zastupitelů nelze použít na dvě kontroverzní hry - Naše násilí a vaše násilí a Prokletí. Čtvrteční hlasování zastupitelů předcházela bouřlivá debata. Zejména uvedení hry Naše násilí a vaše násilí provázely při květnovém festivalu spory.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radikálové z hnutí Slušní lidé narušili v sobotu představení v brněnském Divadle Husa na provázku. | Foto: Tomandl Jan | Zdroj: ČTK

Ve hře je mj. scéna, v níž herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku, nebo jiná, ve které si herečka vytahuje z přirození českou vlajku. Průběh představení v Brně přerušili pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé.

Při čtvrtečním jednání krajského zastupitelstva zástupci opoziční SPD navrhovali nepodpořit festival vůbec, opoziční Zelení s Piráty naopak navrhli přidělit dotaci bez omezení použití peněz. Jejich návrhy ale neuspěly.

Lůno jako něco nečistého? ‚Doufal jsem, že to skončilo ve středověku,‘ reaguje šéf Národního divadla Brno

Číst článek

Pro zpětné udělení milionu květnovému festivalu vyjma dvou kontroverzních her nakonec hlasovalo 37 zastupitelů, 16 bylo proti a čtyři se zdrželi. Pro byli koaliční partneři z ANO, ČSSD, Starostové pro jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno vyjma Petra Kunce, který se zdržel, a dále také někteří politici z KSČM, ODS nebo někteří Zelení a Piráti. Proti byli lidovci, SPD a část ODS.

Rozpočet 10 milionů

Ředitel pořadatelského Národního divadla Brno Martin Glaser už dříve řekl, že peníze z kraje lze použít na jiné hry festivalu. Obě zmíněné inscenace lze podle něj financovat třeba z dotace ministerstva kultury. Ministerstvo dalo dva miliony. Festival počítal s více než desetimilionovým rozpočtem.

Policie v Brně eviduje začátkem června v souvislosti s uvedením kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí 12 trestních oznámení. Pokud jde o druhou kontroverzní hru, Prokletí, v ní je vyobrazená socha papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.

Cenzura umění

‚Slušní lidé‘ proti představení, nahý student proti ‚Slušným lidem‘. Poslechněte si dokument o divadle v Brně

Číst článek

Schvalování dotace pro festival na zastupitelstvu předcházela více než hodinová debata plná návrhů a protinávrhů, což si vyžádalo několik přestávek. Padaly názory, že nelze platit z daní daňových poplatníků „kulturní sebevraždu“ a že není možné podpořit hru, která uráží kulturu, jiní zastupitelé argumentovali naopak tím, že nelze cenzurovat umění.

Řešení podpořit festival přislíbeným milionem, ale vyloučit z podpory dvě kontroverzní hry, označili někteří politici za postup „chytré horákyně“ nebo rčením, „že se vlk nažere a koza zůstane celá“.

Festival se uskutečnil na konci května. Nabídl 58 představení a přivítal asi 5800 diváků. Nejvíce pozornosti přilákala právě dvě kontroverzní představení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme