Slučování tříd bude těžké, ale zvládneme to, říká ředitel brněnské ZŠ Úvoz

Od září bude ve třídách více žáků. Na školách pak méně učitelů s nižšími platy. Resortu totiž vláda naordinovala dietu ve výši dvou miliard korun. Zatímco střední školy se budou především slučovat a některé zcela zaniknou, na základních se počítá hlavně se spojováním tříd a propouštěním pracovníků. Zbývající pak mohou dostat úvazky s více přesčasovými hodinami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: Stock.xchng

Brněnská Základní škola Úvoz je zaměřena na sportovně i intelektuálně nadané děti a je o ni stále větší zájem.

Ani jí se ale škrty nevyhnou. Důsledkem je slučování některých tříd - ty budou mít od příštího roku namísto 20 až 26 žáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brně natáčel pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Ivan Holas

„Pro vyučující je to změna. Je to změna i pro žáky a rodiče, protože se v těchto třídách budou rodit nové kolektivy. Já si myslím, že jsme natolik profesionálové, abychom si s tím poradili, byť ta práce je samozřejmě složitější a těžší. Ale tato situace byla u nás i loni a také jsme se s tím vyrovnali. Myslím si, že žáci si po určité době zvyknou,“ říká ředitel Miloš Doležel.

Někteří nadbyteční pedagogové odcházejí „přirozenou cestou“ , jednu učitelku ale musí propustit. Stávající kolektiv zvládne učit bez velkých přesčasů, i tak to ale bude více práce za méně peněz - některé složky platu se možná zkrátí až o 50 procent. A fixní plat obvykle i méně motivuje.

Individuální přístup ve školách bude od září raritou. Úspory je nutí slučovat třídy

Číst článek

„Motivovat lidi se dá také jinak, než finančně, různými jinými výhodami, ale nikdy to není úplně populární krok. Pro vedení školy je určitě lepší, aby mohli po zásluze odměnit, když někdo dělá něco navíc,“ dodává Doležel.

Věří ale, že pokud v příštím roce nastoupí všichni prvňáčci, celkový počet žáků a tím i objem financí se zvýší.

Ivan Holas, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme