Slunce vysušilo studny

Horké počasí trvá a v Evropě si už vyžádalo desítky lidských životů. Na mnoha místech u nás chybí pitná voda. Starostové některých obcí zakazují kropení zahrad a napouštění rekreačních bazénů. K omezení čerpání vody je nabádají vodohospodáři z Povodí Labe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupel osvěží | Zdroj: ČTK

Prozatím se to týká pouze horního toku. Technik děčínského střediska povodí Labe Jiří Mach se ale domnívá, že i na dolním toku by měli čerpání vody z řeky omezit především velkoodběratelé.

Plné ruce práce mají i hasiči. Požáry pustoší v řadě evropských zemí tisíce hektarů lesních porostů. V Česku mnohde platí zákazu vstupu do lesů. Jde například o Prachaticko, Mladoboleslavsko, v okolí Mnichova Hradiště a na Nymbursku.

Na Vysočině hejtman vyhlásil období déletrvajícího nadměrného sucha, které znamená zákaz spalování hořlavých látek na volném prostranství, rozdělávání ohňů ve volné přírodě a jízdy parních lokomotiv v celém kraji.

Současná horka se podepsala i na hladinách řek. V řadě z nich je kritický nedostatek vody. Například na řece Bělé na Rychnovsku už rychnovská radnice vyhlásila omezení používání povrchové vody v obcích Solnice a Kvasiny, aby zajistila alespoň částečný průtok vody v řece. Kvůli suchu dovážejí Severočeské vodovody a kanalizace pitnou vodu do pěti obcí v Libereckém kraji. Nejhorší situace nastala v Chotyni, kde od neděle neteče pitná voda. Zhruba 300 obyvatel obce se nemůže koupat nebo prát prádlo.

Dlouhotrvající sucho se stále více podepisuje i na jakosti vody ve studnách. Odborníci upozorňují, že by lidé používající pitnou vodu z vlastní studny, neměli zapomínat na kontrolu její kvality. A to alespoň jednou až dvakrát do roka. Někteří ale vedle kvality vody mohou mít problém i s klesajícími zásobami.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme