Služební zákon platí, potvrdil Ústavní soud. Z normy vypustil jen jednu větu

Ústavní soud zamítl návrh prezidenta Miloše Zemana na zrušení služebního zákona. Vypustil z něho ale jednu větu. Ta dává sedmi ústředním orgánům státní správy možnost oponovat vládě a to v případě snižování pracovních míst nebo mezd. Prezident Zeman rozhodnutí soudu respektuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhlášení rozhodnutí ÚS o Zemanově návrhu na zrušení služebního zákona nebo jeho části. Na snímku ústavní soudci Jaroslav Fenyk a Milada Tomková

Vyhlášení rozhodnutí ÚS o Zemanově návrhu na zrušení služebního zákona nebo jeho části. Na snímku ústavní soudci Jaroslav Fenyk a Milada Tomková | Zdroj: ČTK

Ústavní soud zrušil na návrh Zemana tu část zákona o státní službě, která umožňuje vedoucím sedmi ústředních orgánů státní správy oponovat vládě, pokud v nich bude chtít snížit počet pracovních míst, popřípadě náklady na mzdy zaměstnanců.

Podle současného znění zákona by vláda potřebovala souhlas každého představitele z těchto sedmi ústředních státních orgánů. K těmto klíčovým institucím státu patří například antimonopolní úřad nebo Český energetický úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

ÚS odmítl většinu námitek proti služebnímu zákonu, se kterými se na něj obrátil prezident. O verdiktu mluví komentátor ČRo Petr Nováček

„Fungování státní služby, jakým je počet služebních míst a objem prostředků na platy nelze v žádném případě zákonem vyjmout z odpovědnosti vlády s tím, že její rozhodnutí učiní závislým na souhlasu vedoucího správního úřadu. Na tom nemění nic ani rozsáhlá regulace právem Evropské unie,“ odůvodňuje soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Rozhodnutí ÚS o zrušení části zákona je platné okamžikem vyhlášení jeho nálezu ve věci, tedy už ode dneška.

Sobotka rozhodnutí vítá

Rozhodnutí Ústavního soudu prezident Zeman respektuje. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ho přivítal.

"Vítám dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, je logické a odpovědné. Důležitá reforma, která zajistí nestrannost a větší kvalitu státní správy, může pokračovat," uvedl Sobotka na svém twitterovém účtu.

Předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek se omezil na konstatování, že rozhodnutí Ústavního soudu je pro politiky závazné.

Návrh na zrušení zákona nebo jeho částí podal prezident loni v listopadu.

Ředitel odboru legislativy a práva Kanceláře Prezidenta republiky Václav Pelikán čeká na vyhlášení rozhodnutí ÚS | Foto: ČTK

Zemanův návrh má šest stran textu. V úvodu se věnuje schvalovací proceduře. Sněmovna se původně začala zabývat novelou starého služebního zákona z roku 2002, který nikdy nebyl plně účinný.

Prostřednictvím komplexního pozměňovacího návrhu však původně projednávanou novelu podle Zemana nahradil zcela nový návrh zákona o státní službě.

Služební zákon začal platit po letech příprav a sporů od letošního ledna. Jeho cílem bylo odpolitizovat státní správu a dát úředníkům jistotu, že po každých volbách s nástupem nové vládnoucí garnitury nenastane kompletní obměna vedení úřadů.

Do služebního poměru přešlo nedávno 68 000 státních zaměstnanců. Přineslo jim to některé nové povinnosti, ale také pracovní jistoty.

ČTK, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme