Služební zákon se může změnit. Odcházející vláda pravděpodobně schválí vlastní verzi

Vláda v demisi dnes pravděpodobně schválí vlastní verzi služebního zákona připravenou ministerstvem práce a sociálních věcí. Minule totiž zkritizovala návrh ČSSD, který proberou 21. ledna na mimořádné schůzi poslanci. Po víc než deseti letech odkladů mají všichni se služebním zákonem naspěch, protože jeho schválením v prvním čtení podmiňuje prezident Miloš Zeman jmenování nové vlády, hlavně pak předsedy hnutí ANO a kandidáta na vicepremiéra i ministra financí Andreje Babiše.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček | Foto: Filip Jandourek

S vlastní novelou má přijít na vládu ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček. Vysvětluje, že se ministrů jeho předloha vůbec netýká.

„Zákon obecně o těchto členech vlády hovoří v tom smyslu, že nejsou ve služebním poměru. To znamená, že se jich týká nepřímo, a právě tady se kompetence toho zákona vylučuje,“ uvedl Koníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda v demisi zřejmě schválí vlastní verzi služebního zákona. Podrobnosti přidává Lenka Jansová

Zatím platilo, že lustrační osvědčení by měl mít ministr na základě lustračního zákona. I v tom se ale podle Františka Koníčka výklady mohou lišit.

„To já nejsem schopen posuzovat. Lustrační zákony prostě budou platit, a jestli bude aplikována stejná praxe jako v minulých dvaceti letech, nebo nebude, to je podle mého názoru výsostné politické rozhodnutí politické reprezentace,“ dodal ministr.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc, předkladatel poslanecké verze novely, nechápe, proč vláda vůbec vlastní návrh předkládá. Rozdíly v obou předlohách prý nejsou podstatné.

„Vláda na rozdíl od poslaneckého návrhu přidává oproti ještě původní úpravě další benefity pro státní zaměstnance, jako je ošatné, jako je příspěvek na dopravu nebo odškodnění pozůstalých v případě smrti zaměstnance, ale nikoliv pro případ, že bylo způsobeno právě jeho nasazením ve státní službě,“ podotkl Tejc.

Změny chtějí i ANO a KDU-ČSL

Do věci se navíc vložilo i hnutí ANO. Podle něj by funkce ministerských náměstků měly být odborné. Křesťanští demokraté budou zase možná chtít, aby nový služební zákon vyžadoval také u ministrů potvrzení, že aktivně nespolupracovali se Státní bezpečností.

Vládní novelu by mohli dostat k posouzení poslanci v únoru. Zákon počítá mimo jiné také nově s pozicí generálního ředitele státní služby, takzvaného superúředníka.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme