Vláda bude moci odvolávat státní tajemníky. Koalice přehlasovala veto Senátu, pomohly SPD a KSČM

Vláda pravděpodobně bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech. Opětovně to ve středu prosadila v Poslanecké sněmovně koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM, když přehlasovala odmítavé stanovisko Senátu. Podle kritiků bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy.

Praha (Aktualizováno: 17:08 23. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ve sněmovně (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš výtky odmítl s tím, že jeho hnutí prosadilo depolitizaci státní správy.

Senát odmítl novelu služebního zákona. Navrhuje, aby vláda nesměla odvolávat státní tajemníky

Číst článek

„My jsme úřednická vláda. My jsme to hnutí, které depolitizovalo státní správu, protože máme ve vládě úředníky, máme ve vládě lidi, kteří byli nominováni, ale nejsou členy hnutí. Nikdo nechce dělat žádné čistky, my to neděláme,“ prohlásil premiér.

Podle něj byla státní správa před přijetím služebního zákona během deseti let obsazena adepty bývalých vládních stran.

„Nevidím rizika, na která Senát upozorňuje, nejsou nijak vysoká,“ hájil sněmovní verzi také ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček

„Já se necítím jako ministr úřednické vlády, to si s panem premiérem budeme muset ještě vyjasnit,“ dodal k Babišovým výrokům.

Opozice: absurdní, politizace

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) označil za absurdní, pokud má premiér za nestranného úředníka i ministra dopravy Dana Ťoka, který byl jedním z volebních lídrů ANO.

Služební zákon byl vykostěn :-(. Mrzí mě to, převaha ANO, ČSSD, KSČM a SPD je ve sněmovně příliš velká.

16:31 – 23. 01. 2019

6 54

„Vy se teď pokoušíte o novou politizaci státní správy tak, aby vám to vyhovovalo,“ oponoval premiérovi předseda opoziční ODS Petr Fiala.

ANO a ČSSD zřejmě neslouží paměť déle než jedno volební období. Služební zákon, který s velkým humbukem tyto strany protlačily v r. 2014, teď postavily na hlavu. Prosadily novelu, která dává vládě do rukou odvolávání statních tajemníků. #zelenapolitickymcistkam

16:35 – 23. 01. 2019

3 49

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše chce vláda obsadit úřednická místa nikoli podle stranické legitimace, ale „podle loajality k vůdci“. Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) novela umožní ministrům odstranit během půl roku všechny nepohodlné úředníky s pomocí jejich špatného služebního hodnocení.

Novela ale také prodlužuje lhůtu, během níž jsou úředníci hodnoceni, ze 40 na 60 služebních dnů. Pokud by byli shledání nevyhovujícími, měli by mít na nápravu 90 místo 40 dnů.

Smutná Rekonstrukce státu

Novelu služebního zákona odmítla vedle opozice rovněž uskupení Rekonstrukce státu a Odborový svaz státních orgánů a organizací.

Poslanci před malou chvílí odmítli senátní návrh, který se snažil zachránit #SlužebníZákon před likvidací. Schválili naopak původní vládní návrh zákona, který přináší hrozbu široké politizace státní správy.

16:32 – 23. 01. 2019

1 4

Návrh, aby státní tajemníci na ministerstvech už nebyli kárně odpovědní, ale mohli být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu, předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Změnu hájila tím, že se režim sjednotí a odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků.

Podle odpůrců ale tato změna bude znamenat odklon od depolitizace státní správy, jestliže každá nová vláda bude moci vyměnit všechny státní tajemníky, kteří jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech.

Novela zavádí také dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě, který má nahradit dosavadní tři kola. Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli vedle kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Předloha má přinést možnost pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme