‚Politizace pokračuje.‘ Opozice kritizuje vládou schválené škrty ve státní správě

Opoziční politici kritizují škrty míst ve státní správě, které ve čtvrtek schválila vláda. Kabinet rozhodl, že od ledna zanikne přibližně 860 pozic, z nichž je asi třetina v současnosti obsazená. Celkově zbude na státních úřadech 77 812 míst. Piráti upozorňují, že se stovky míst ruší, aby byla znovu zřízena. Změny podle nich vyvolávají pochybnosti o účelových čistkách. Na sociálních sítích krok kabinetu kritizovaly i ODS či TOP 09.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piráti si nechali k možnému střetu zájmů premiéra zpracovat právní analýzu. Na snímku předseda Ivan Bartoš a šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek (vpravo)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizuje vládní škrty. V některých změnách cítí účelovost | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Schválení tzv. systemizace služebních a pracovních míst podle Pirátů přináší pochybnosti. „Dnešním krokem kabinetu byla kompletní struktura státní správy fakticky podřízena politickému vedení,“ uvedla strana ve čtvrtek v prohlášení.

Vláda mimo jiné používá dobře známou metodu, kdy jsou stovky míst rušeny, aby obratem byly zase zřízeny, řekl poslanec Lukáš Kolářík.

Vláda seškrtala stovky míst úředníků. Změny zatím státní kasu přišly na téměř 20 milionů

Číst článek

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v některých změnách navíc cítí účelovost, například na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Ve spojení s novelou zákona o státní službě to znamená, že bude pokračovat politizace nejvyšších úřednických postů, uvedl.

Od ledna se má na MPSV zrušit 105 ze zhruba 1650 služebních a pracovních míst, desítky postů ale hned vzniknou. Dohromady se tak má seškrtat 15 pozic, tedy necelé procento. Sekce a odbory se přeskupí. Zruší se dva posty náměstků, dva nové se vytvoří.

Kolářík upozornil, že náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová má odejít v situaci, kdy se MPSV chystá využít opci a další dva roky odebírat IT služby k vyplácení dávek od stávající firmy. Není vůbec jasné, kdo smlouvu podepíše, a ponese tak odpovědnost. A z ministerstva odcházejí i další lidé spojení s agendu informačních technologií, kteří pracovali na potřebných změnách, řekl.

‚Nepoctivý obchodníci‘

ODS kritizovala krok kabinetu na svém twitterovém účtu. Vládou oznámené snižování počtu státních zaměstnanců připomíná praktiky nepoctivých obchodníků na Black Friday, kteří nejprve zdraží, aby pak slavnostně ohlásili slevu, která neexistuje, uvedla strana.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek popsal svůj pohled na chování minulého a současného kabinetu, které spojuje účast ANO a ČSSD. Za pět zvedneme počet státních zaměstnanců skoro o 40 tisíc. Pak škrtneme 860 většinou neobsazených míst a radostně voláme, jak šetříme. A takhle to dělá vláda se vším... napsal na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme