Slyšení v Senátu ladí postup měst proti neplatičům

V Senátu se koná veřejné slyšení zástupců měst a obcí. Jeho cílem je sjednocení postupu vůči neplatičům nájmů v jednotlivých městech. Hovořit budou i zástupci stran, které měly zatím na problém odlišné názory - tedy ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu | Foto: Marián Vojtek

"Doposud neexistuje žádná kvalitní státní koncepce, která by problémy s nepřizpůsobivými neplatiči řešila. Stát by měl navrhnout postup řešení, ale samozřejmě ve spolupráci se samosprávami. Takže jediné možné řešení je, aby ministerstva, neziskové organizace konečně začaly spolupracovat s jednotlivými starosty a navrhly řešení a přestaly je kritizovat," uvedla primátorka Chomutova Ivana Řápková v ranním Interview Radiožurnálu.

Své řešení problému s neplatiči - odebírání lidem prostřednictvím exekutorů dlužné peníze ze sociálních dávek - považuje Řápková za legitimní. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb toto rozhodnutí ale označil za nezákonné. Podle něj má o problematice exekucí a sociálních dávek zřejmě každý jinou právní analýzu:

"Interpretace a výklad práva není vždy jednoznačný. Pravděpodobně má jiné posudky, jiné expertízy. Ale naše expertíza se opírá o úřad pana ombudsmana Motejla, který je svrchovanou autoritou a navíc má k dispozici velké právní oddělení, které je zaměřeno přesně na tuto oblast."

Primátorka Řápková podala před časem na ministra Kocába trestní oznámení pro pomluvu. Nesouhlasí s výsledky rozboru, které si nechalo ministerstvo vypracovat na město Chomutov.

Po Chomutovu chtějí proti neplatičům podobně postupovat i jiná města. Už příští měsíc to chce udělat Litvínov. Chystá se k tomu i Třebíč.

K tématu si můžete také přečíst:
I. Řápková: Setrvání M. Kocába ve vládě je výsměch
Ministr vnitra se zastal chomutovské radnice za postup proti neplatičům
Chomutovská radnice bude dál zabavovat sociální dávky dlužníkům
Exekuce sociálních dávek v Chomutově budou pokračovat
Soud obstavil Karlovým Varům majetek kvůli nepodání informací
Chystaná novela exekučního řádu má výrazně ulevit soudům
Pražský hrad zaplatil dluh, kvůli kterému se ocitl v exekuci

Katka Brezovská, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme