‚Postup se nám nezdá úplně standardní.‘ Inspektoři prošetří let boeingu Smartwings s jedním motorem

Čtvrteční let společnosti Smartwings prošetřují letečtí inspektoři. Boeing 737-800 společnosti letěl minulý týden z řeckého ostrova Samos do Prahy víc než dvě hodiny pouze s pravým motorem. Levý přestal fungovat krátce po startu. Na palubě bylo 170 lidí. „Postup jsme se rozhodli prošetřit, protože se nám nezdá úplně standardní,“ uvedl mluvčí Úřadu pro civilní letectví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing B-737 MAX8 společnosti Smartwings v Mladé Boleslavi v roce 2018. | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Let prověřuje Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod - podle technického inspektora Pavla Mráčka incident pravděpodobně souvisí s palivem.

Boeing Smartwings se 170 lidmi letěl několik hodin jen s jedním motorem. Podle firmy to bylo bezpečné

Číst článek

„Zahájili jsme šetření, které probíhá ve dvou rovinách. V té v technické se to týká motoru, který odešel během letu. Pravděpodobná příčina je palivo, ale šetření je v počátku,“ uvedl pro Radiožurnál.

Druhou rovinou je reakce pilotů. Ústav prošetřuje například to, jestli neměla posádka v takovém případě nouzově přistát na nejbližším vhodném letišti. Letadlo Smartwings totiž s jedním funkčním motorem doletělo až do Prahy.

Podle Mráčka dál inspektoři zjišťují, kolik měli piloti nalétáno nebo jak bylo letadlo na let připravené. Levý motor přestal podle serveru Zdopravy.cz fungovat nad Egejským mořem. Server Aviation Herald pak napsal, že se posádka snažila motor nastartovat, ale nepodařilo se jim to.

Šetření postupu posádky

Problémy boeingu Smartwings se zabývá se i Úřad pro civilní letectví. Jak říká jeho mluvčí Vítězslav Hezký, podnět k šetření podala přímo společnost Smartwings, která musí o každém incidentu informovat ze zákona.

Lidé si stěžují na noční hluk z letadel. Pražské letiště přiznalo zvýšený provoz, probíhá vyšetřování

Číst článek

Úřad pro civilní letectví zkoumá, zda letová posádka společnosti Smartwings neporušila nějaká pravidla. „Šetříme to z pohledu dozorujícího orgánu nad postupy společnosti, zda došlo k porušení postupů, když let proběhl až do Prahy,“ řekl Hezký.

„Z našeho pohledu to není banalita. Postup jsme se rozhodli prošetřit, protože se nám nezdá úplně standardní,“ dodal mluvčí.

Podle firmy bylo řešení pilotů bezpečné. Mluvčí Smartwings Vlaďka Dufková odmítla, že by firma porušila bezpečnostní předpisy. Velitel letadla podle ní patří k nejzkušenějším ve společnosti a posádka měla situaci pod kontrolou.

Nikomu z lidí na palubě ani členům posádky se nic nestalo.

Anna Macků, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme