Přehled tisku: problémy Smartwings, seniory ohrožují vysoké nájmy a malý zájem absolventů o porodnictví

Česká letecká společnost Smartwings čelí vážným potížím, píše o tom deník E15. Finanční správa si začala všímat komunitních poskytovatelů internetu. Deník N zjistil, že berní úředníci chtějí po spolcích doplatit daně z členských příspěvků. Desítky tisíc samostatně žijících seniorů můžou mít existenční problémy kvůli vysokým nájmům, tématu se věnuje Mf Dnes. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing B-737 MAX8 společnosti Smartwings v Mladé Boleslavi v roce 2018. | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

E15

Česká letecká společnost Smartwings čelí vážným potížím, píše o tom deník E15 a dříve i server Zdopravy.cz. Čínský spoluvlastník firmě už dvakrát znemožnil navýšení základního kapitálu. To mělo kompenzovat ztráty způsobené potížemi letadel Boeing 737 MAX, které tvoří třetinu flotily Smartwings.

Smartwings v létě omezí provoz kvůli odstaveným boeingům. Některé lety zruší

Číst článek

Vedení firmy mluví o riziku ohrožení samotné existence letecké společnosti. Základní jmění firmy je teď necelých jeden a čtvrt miliardy korun. Aerolinky po akcionářích žádaly zvýšení o 700 milionů nebo o 1,4 miliardy korun. Transakci ale na valných hromadách v dubnu i květnu znemožnil investor China International Group Corporation, vysvětluje deník. Podle hlavního analytika J&T banky Milana Vaníčka není jasné, proč čínský akcionář zvýšení odmítá.

Deník N

Finanční správa si začala všímat komunitních poskytovatelů internetu. Deník N zjistil, že berní úředníci chtějí po spolcích doplatit daně z členských příspěvků. Považují je totiž za klasickou platbu za službu. Internetové spolky se takovému výkladu brání. Podle klasických poskytovatelů internetu jsou spolky nekalou konkurencí.

Například spolek z Hradce Králové HKFree se s finančním úřadem pře u soudu o to, jestli internet svým členům poskytuje komerčně nebo nekomerčně. Spolek za členské příspěvky kromě sdílení internetu pořádá taky akce jako tábory nebo výlety. Právě tím u soudu argumentoval a zatím nepravomocně vyhrál.

Mf Dnes

Desítky tisíc samostatně žijících seniorů můžou mít existenční problémy kvůli vysokým nájmům, tématu se věnuje Mf Dnes. Třeba v Praze padne na tržní nájemné i celý důchod osamělého seniora. Bez pomoci rodiny nebo státu se tak staří lidé neobejdou.

Interaktivní mapa bytové nouze: Prahu trápí bezdomovectví, Ostravu byty v žalostném stavu

Číst článek

V hlavním městě podle Českého statistického úřadu osamělý senior zaplatí za čtyřicetimetrový nájemní byt a energie přes 17 tisíc korun měsíčně. Průměrný důchod v Praze je přitom podle České správy sociálního zabezpečení zhruba 14 400 korun u mužů a 12 300 korun u žen. Druhé místo v žebříčku měst nejhorších pro život osamělých důchodců podle Mladé fronty Dnes zaujímá Brno a třetí příčku obsadil Zlín.

Lidové noviny

Bezmála 950 tisíc žáků základních škol a 400 tisíc středoškoláků příští týden dostane vysvědčení. Lidové noviny upozorňují, že historie školního vysvědčení sahá až do prosince roku 1774, kdy císařovna Marie Terezie vydala Všeobecný školní řád.

Před rokem 1774 mělo hodnocení spíš podobu posudku, který žák při přechodu na vyšší stupeň předával novému učiteli. Po zavedení jednotného systému mohli učitelé sledovat a porovnávat, jak studenti probíranou látku zvládají. Kromě známek z prospěchu a chování se na vysvědčení klasifikovala i píle, aktivita ve škole nebo docházka, informují noviny.

Deník

Důlní společnost OKD hledá brigádníky na léto, všímá si toho regionální Deník. Firma v inzerátu nabízí i práci v důlních provozech na Karvinsku. Dočasné hornické posily ale musí splňovat několik podmínek.

Nemocnice si mladé lékaře zavazují kvalifikačními dohodami. Za jejich porušení musí vyplatit statisíce

Číst článek

Současná legislativa umožňuje práci v podzemí lidem starším osmnácti let. Dříve to přitom bylo možné až od jednadvaceti, upozorňuje regionální Deník. Zájemci o brigádu v dole ČSM musí taky splňovat podmínku dobrého zdravotního stavu. Praxe s prací v podzemí je podle inzerátu výhodou, ale není podmínkou.

Hospodářské noviny

Mezi absolventy medicíny klesá zájem o obor porodnictví, upozorňují na to Hospodářské noviny. Podle nemocnic nebo soudního znalce je to hlavně kvůli obavám z náročnosti oboru a z možných soudních žalob. V Česku totiž přibývá rodin, které se s nemocnicí soudí kvůli průběhu porodu.

Podle soudního znalce v porodnictví Ladislava Krofta se tento obor od ostatních oblastí medicíny liší. Do porodnice totiž většinou přichází zdravá matka se zdravým dítětem a budoucí rodiče si nepřipouští, že by se u porodu mohlo něco stát. Noviny informují, že v péči o novorozence je Česko na špici Evropy. Patří k zemím s nejnižší úmrtností dětí po porodu a klesají i počty nedonošených novorozenců.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme