Otevírání části obchodů od 12. dubna s námi nikdo nekonzultoval, stěžuje si mezioborová skupina

Otevírání části obchodů od 12. dubna, které v úterý schválila vláda, s epidemiologem Petrem Smejkalem a jeho odbornou skupinou nikdo nekonzultoval. Mezioborová skupina pro epidemické situace před tím, aby se otevření škol považovalo za signál k rozvolňování, varovala ve stanovisku před Velikonocemi. Připomněla to viroložka Ruth Tachezy. Podle epidemiologa Rastislava Maďara souvisí otevření papírnictví a obchodů pro děti s návratem dětí do škol.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Smejkal

Otevírání části obchodů od 12. dubna, které v úterý schválila vláda, s epidemiologem Petrem Smejkalem (na snímku) a jeho odbornou skupinou nikdo nekonzultoval | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zdravotnictví Jan Blatný i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO) po jednání vlády uvedli, že otevření papírnictví či obchodů s dětskými oděvy a obuví neznamená plošné otevírání obchodů.

PŘEHLEDNĚ: Od pondělí otevřou některé obchody, skončí zákaz cestovat mezi okresy, žáci se vrátí do lavic

Číst článek

„To bylo (otevřené) již před tím tvrdším lockdownem, bylo to v průběhu ledna a února. Poté se to zavřelo s ohledem na to, že se udělal lockdown náročnější,“ poznamenal Havlíček.

„Zatím není situace taková, abychom mohli říct, že plánujeme od 12. dubna otevírání obchodů nebo služeb,“ řekl Blatný.

Vláda schválila, že se od pondělí otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, prádelny a čistírny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů do automobilů. Spolu s nimi se také otevřou venkovní prostory zoologických a botanických zahrad a farmářské trhy.

To podle Smejkala a Tachezy skupina s ministrem projednávala. „Pokud chceme postupně otevírat výuku, není možné zároveň uvolňovat jiná opatření. Zvláště když nebylo schváleno frekventnější testování ve firmách,“ sdělila Tachezy, která je vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Skupina ve čtvrtek označila epidemickou situaci v České republice za stále velmi závažnou. Za bezpečné pro návrat další skupiny dětí do škol označila přibližný počet 100 nových případů na 100 000 obyvatel, tedy asi 1400 nových případů denně.

Školy se pro žáky prvního stupně otevřou v pondělí. Do školek půjdou jen předškoláci

Číst článek

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl šéfem poradní skupiny ministra Adama Vojtěcha pro uvolňování opatření do loňského srpna, je zřejmě otevření obchodů s dětským oblečením, obuví a papírnictví motivováno prakticky.

„Děti od podzimu nemusí mít už oblečení a obuv, které by mohly na jaře použít pro školní docházku. Jak víme, za půl roku některé děti fakt hodně vyrostou,“ řekl Radiožurnálu. Nakupovat drobné školní pomůcky přes internet podle něj není příliš efektivní.

Situace podle něj nedozrála k nějakému rozvolňování. „Jsme v situaci, kdy jsme na velmi vysokých hodnotách. Velká většina zemí by na našich hodnotách nerozvolňovala,“ popsal s tím, že pokud by došlo k příliš velkému uvolnění, mohla by nastat situace, kdy další rozvolňování bude nutné odložit.

Tomáš Pavlíček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme